Citat:
Ursprungligen postat av
Wooqiprwo
Eftersom pengarna lämnat hans konto nästan omedelbart som de kommer in så tror jag inte det är jättesvårt att bevisa. De blir ju svarta pengar då ingen skatt betalas in. Hans deklarationer är ju inte i närheten av pengarna som varit i omlopp. Frågan är hur han kan tro att han kan hålla på med detta obemärkt. Men han kanske helt enkelt inte bryr sig?
Att han skickar pengarna vidare till andra människor är inte bevis på penningtvätt. Han kanske skickade pengarna till Linnea/Julia så de kunde betala hyran och köpa mat. Pengarna är fortfarande oskattade, men inte tvättade.
Sedan ska man också bevisa att Julia och Linnea var medveten om penningtvätten för att de ska åka dit på det, Julia har ju erkänt, men Linnea förnekar.
Linnea är på stan, chrippa ringer och ber henne köpa en dyr klocka, han skickar pengarna, Linnea köper klockan och ger till chrippa, nu börjar det med penningtvätten, men Linnea kanske inte var medveten om syftet med att köpa klockan, då måste polisen kunna bevisa det.
Så jo det kan bli svårt att bevisa, men chrippa är inte så smart att han kanske i meddelanden själv avslöjat sin penningtvätt.