Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Kina är lika beroende av utländsk energi som Europa.. Som tur är har vinden vänt för kärnkraft här. Vad hindrar Europa att importera oljan. Gasen kan komma från kolonierna i Nordafrika, det finns en pipeline över gibraltar man kan förlänga. Men kul för USA liksom, kul för dem.
Kina är det, definitivt. Det är deras svaghet gentemot USA; de måste vara en handelsnation. Utöver det är de helt beroende av essentiella produkter som järnmalm från ganska fientliga nationer som Australien, beroende av soja från USA/Brasilien för kinesiska grisar, beroende av en rad olika jordbruksprodukter, beroende av tyska/japanska/amerikanska avancerade komponenter åt den kinesiska industrin (speciella typer av robotarmar, etc.).
Kina har gjort sig själv till världens handelssupermakt för att de måste vara en handelssupermakt för att överleva olikt USA och Ryssland. Att det tar så lång tid för dem att invadera Taiwan beror på att kalkylen kanske inte ser så positiv ut ifall USA lyckas göra en embargo emot dem. Hur ska Kinas industri och infrastrukturprojekt rulla på utan australiensk järn, etc. finns med i den kalkylen. De skulle inte klara sig fint som Ryssland (som kan räknas som den andra världsön).
Citat:
Att USAs utrikeshandel med varor är ganska liten är ju en gammal sanning. Men EUs är inte så mycket större ändå.... visst är vår utrikeshandel i Sverige mycket större än USAs, men det mesta sker ju med EU.
Det är inte bara procent av ekonomin som kommer utifrån, utan vilka typer av varor som handlas. I USAs fall är det mycket lyxprodukter som USA själva producerar i varierande grad (europeiska/japanska bilar exempelvis, europeisk vin, kinesiska lågkvalitativa billiga produkter av alla slag, indiska kläder från amerikanska/europeiska designföretag, etc.). Taiwanesiska halvledare som sedan designas till grafikkort och cpun i amerikanska företag är däremot en essentiell produkt som är kärnan för hela den växande högteknologisektorn, till och med för amerikanska militärindustrin.
Europa är beroende av energi på ett sätt som USA inte är, och energi är basen för allt. USAs ekonomi kollapsar inte av att europeiska/japanska bilar slutar komma in, amerikanska folket måste bara köpa amerikanska bilar av lite lägre kvalitet. Det är lyxkonsumptionsvaror vi talar om. Kommer inte gulfstaternas olja in till Europa däremot...
Citat:
Om vi skall återgå till om USA var en vän eller inte, så inser du säkert USAs betydelse för att Europa skulle kunna stå emot Stalins Sovjet? Utan USA är jag inte tvärsäker på vilken av DDR eller BRD som vunnit den ideologiska kampen? Om det ens funnits ett BRD?
Jag får nog tycka du är lite väl historielös där.
Som sagt så fanns det någonslags justifikation för USAs dominans under kalla kriget. Du överskattar möjligen lite Soviets kapacitet ifall du tror att Västeuropa inte kunde hålla emot. Tyskland förbjöds ju ha en utrikespolitik och militär av USA, men ifall USA inte skulle finnas där så skulle västtyskland bygga upp en militär och den skulle vara mycket mer effektiv än Östtysklands, både på grund av kapitalismens överlägsenhet mot kommunismen och Östtysklands storlek. Sedan så skulle alla tre makterna i Europa ha många fler atombomber.
UK skaffade ju sig atombomber tidigt när det blev klart att USAs "speciella relation" till UK inte var så speciell som de hade tänkt sig i en dialog mellan premiärministern Attlee och Truman. Egentligen ville USA ha monopol på atombomben och absolut inte hjälpa UK att själva skapa sin atombomb. Man tvingade därutöver UK att avkolonisera sig och avskaffa sitt imperium så snabbt som möjligt.
Citat:
USA var för övrigt ingen supermakt under isoleringen. På den tiden var västmakterna, främst UK och Frankrike supermakterna. USA blev en supermakt under den liberala internationalism de skapade där de konsiliderade sina framgångar i kriget.
Sanningen var att USA i det tysta var den överlägset största makten i slutet av isolationsperioden runt 1910. Egentligen blev de redan världens största ekonomi 1870. Man växte i närmast Kinatakt runt 8% per år under isolationsperioden och när Theodore Roosevelt började agera som Västhemisfärens lilla kejsare i början av 1900-talet så konsoliderades att USA var en supermakt.
USA skulle fortsatt vara världens supermakt oavsett vilken typ av utrikespolitik de skulle bedrivit därefter. Både pågrund av dess storlek, dess ambitiösa europeiska befolkning, och de enorma mängder resurser man ägde. Man valde oftast att vara en tystlåten supermakt tills Europa tvingade dem att ge sig tillbaka in i leken i båda världskrigen. Därefter så var det kommunismen som skapade gangster-USA som skulle skapa en ny global ordning baserad på kapitalism och antikommunism (inte liberalism), men efter kommunismens fall så fortsatte USA att agera irrationellt som en slags korrupt världspolis som var hög på makt och organisationer som CIA började finansiera alla typer av märkliga regimskiften och inbördeskrig i olika delar av världen utan så mycket tanke på konsekvenserna.
Citat:
Det hela svängde för att den tidens auktoritära konservativa var krigskåta. Det lade Europa i ruiner. Remember?
Det är en ganska så begränsad sätt att se på vad som orsakade världskrigen, det var inte bara konservativa delar av Europa som var krigskåta. Progressiva delen (Frankrike och UK) hade ju delat in hela världen mellan dem. Trots att jag anser mycket riktigt att mer konservativa Tyskland hade mer skuld för första världskriget så var det inga fredsduvor på andra sidan. Det var realpolitiska sköra allianser som hade bildats som kunde explodera när som helst. Att något idiotiskt sker i Balkan som orsakar sin tids stora krig hade ju Bismarck förutspått 30 år innan det skedde.
USA säkrade att inga sådana typer av konflikter skapas igen genom att göra sig till den enda gangstern i stan, nu när de säger åt oss att ta hand om oss själva så är det väl upp till bevis för våran del att vi kan ta hand om oss själva styra vårat öde utan att förstöra kontinenten. Föredrar att styra mitt eget öde och ta konsekvenserna för mitt eget beteende än att vara en avbeväpnad vassalstat.
Citat:
Igår skulle Trump bomba Iran förresten om de inte gör som han vill. Så något av internationalismen lever kvar verkar det som. En annektering av Panama och hotelkomplex för amerikanska turister i Gaza talar också emot din tes.
Trump har sin speciella stil, och hotar ofta allt från Nordkorea till Iran, för att sedan göra en deal. I Panamas fall lyckades han tvinga Kina ut ur Panama och kinesiska investeringarna i kanalen såldes till amerikanska bolag.
Jag är bara rädd för att hans ständiga tomma hot om våld synas, för jag ser Trump som en person som gillar business och gillar att använda sin militär för att verka stark men som hatar krig. Han har blivit vald som en antikrigspresident baserad på retorik som föraktar de galna krig som andra regeringar tvingat USA att betala för (med både pengar och amerikansk blod). Hans bas är givetvis emot att USA bombar Iran, han försöker spela hardball för att bli fredspresidenten, som löser problem genom hot. Jag tror att Iran kan komma att syna Trumps utfall, han måste komma med morötter och inte bara piska för att få Iran att sätta sig ner vid förhandlingsbordet.
Gazagrejen var ett skämt närmast, en omöjlig vision för att få AIPAC och Netanyahu att sluta tjata om att få bedriva folkmord i Gaza. Jag tror att Netanyahu är en för intelligent gammal räv för att gå på det och nu återvänder till sin originella plan, så Israel blir en utmaning för Trump helt klart. Han kan förhandla om fred med Hamas, men det är omöjligt att förhandla med Israel.