Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
tog tillbaka makten ....? "tillbaka" till vem?
Den där diktator ursäkten....uhhh jag bara måste bli diktator här, annars kommer nån annan och blir det ...tyvärr den duger inte.
Sulla var diktatorn som massakrerade alla sina meningsmotståndare 30 år innan Cesar blev diktator.
Sulla genomförde en rensning av alla politiska motståndare och reformerade konstitutionen för att säkerställa att populares aldrig mer skulle kunna få mycket att säga i senaten. Vi talar om 4000-6000 motståndare som mördades runt år 80 förre kristus.
Du borde alltså som socialist ställa dig i Cesars sida när han återtar makten från den tidens aristokratiska parti som hade reglerad systemet för att behålla makten föralltid.
Sulla minskade folktribunernas inflyttande vilket innebar att i princip bara aristokratins röst blev avgörande i senaten.
Har du någonsin läst något om Rom överhuvudtaget?
Angående vem som Julius Cesar var bra för, så kan vi ju kolla på de reformer som han genomförde:
jjordfördelningspolitik där mark och egendom som hade konfiskerats från fiender eller från överklassens landägare delades ut till de fattiga och soldater som hade kämpat för Rom. Målet var att minska den ekonomiska ojämlikheten och ge fattiga en chans till en egen försörjning.
Han genomförde reformer där vanliga medborgare hade bättre chans att få rättshjälp och skydd i domstolarna, vilket minskade övergrepp från rika och mäktiga personer.
Han införde lagar som hjälpte människor i svår ekonomisk situation genom att till exempel reducera skulder för de fattiga, vilket gav många en chans att återhämta sig ekonomiskt.
För att bekämpa arbetslösheten och öka den ekonomiska stabiliteten i Rom, satte Caesar igång stora byggprojekt och offentliga arbeten. Han började bygga vägar, broar och offentliga byggnader, vilket skapade tusentals arbetstillfällen för fattiga romare.
Caesar gav subventionerad mat till de fattiga, vilket hjälpte till att minska hungern och den sociala ojämlikheten i Rom.
Han satte också in regler för att kontrollera räntorna, vilket skyddade de fattiga från att utnyttjas av rika långivare.
Caesar förminskade senatens makt genom att öka antalet senatorer och därmed ge ett större inflytande åt de som var mer benägna att stödja hans reformpolitik, istället för de konservativa aristokrater som tidigare haft majoriteten.
Caesar genomförde en reform av valsystemet för att ge de fattiga större inflytande i politiska beslut. Han såg till att de fattiga romarna hade bättre möjligheter att välja sina representanter och delta i politiken.
Citat:
På vilket sätt är USA som nation hotat? Vem/ vilka nationer står i begrepp att bomba USA?
Sen pratar du som en sann socialist..."Proletärer i alla länder, förena er"
Företag tillverkar idag sina varor lite överallt, eftersom en mer komplicerad teknisk vara idag består av en mängd komponenter som var och en behöver specialkompetens och ofta specialråvaror ex. udda mineraler för att tillverka.
kanske den bästa fredsbevarande faktorn i världen just nu...eller var...tills snubbar av Putin och Trumps sort dök upp på scenen igen.
Och det är nationalism...som driver denna skit. Förmodligen den sämsta "uppfinning" människan kommit på.
USA är hotat av att det finns en annan supermakt som antagligen blir största supermakten snart. De hotar USA i dominans av haven, av AI, av inflyttande runt hela världen (till och med Panama och Kanada), osv.
Kina producerar ju fentanyl som de säljer till mexikanska kartellen som sedan mördar 100 tusen amerikaner per år, så de bedriver just nu samma opiumkrig som britterna använde mot dem.
Anfaller Kina Taiwan så förstörs hela världens produktion av halvledare och det hela techindustrin kollapsar (liksom börsen). Dumpar Kina alla amerikanska dollar som de samlat på genom handelsobalans så är det också mycket illa för USA.
Kina har tillverkningsindustri som producerar mycket mer än USA av allt, och detta reflekteras i den makabra tillväxt vi ser på kinesiska flottan.
Kina hotar USAs säkerhet på många sätt, allt annat vore naivt. Samarbete med kineserna har varit naivt från USAs sida. Amerikansk naiv liberalism har skapat denna kinesiska frankenstein som nu är bortom USAs kontroll givetvis.
Citat:
Ahh du vill se horder av svältande 80 åringar på gatorna i Usa...ja säkert en bra idé.
Tror du pengarna som staten nu drar in pga att de sågat sönder stora nationella institutioner kommer gå till att betala den enorma statsskuld USA har? tror snarast de kommer gå till skattelättnader för Trump och hans anhang och självklart enorma satsningar på raketer till mars.....dvs det mesta ska ner i deras egna fickor...oligarki.. som sagt.
Jag skulle börja med att skapa en tak på hur mycket man kan tjäna genom social security så att främst rikare pensionärer får leva med lite mindre, sedan skulle jag ge tid för människor som är påväg att pensionera sig att anpassa sig, lite annorlunda beroende på hur nära pension de är. Slutligen, barnlösa som får vänta 4-5 år att pensionera sig jämfört med de som har fått barn.
Tror inte att några statskontrakt gått till Musk än så länge, tvärtom så har subventionen på teslabilar tagits bort under Trump i samråd med Musk.
Anledningen att 3 gånger fler miljardärer finansierade Kamala var ju för att hon stod närmare deras intressen än just Trump.
Citat:
Trump vann med 49,8% av rösterna, Harris fick 48,3% Alltså ingen enorm seger för Trump.
Det som var enormt var att han trots allt fick fler röster än Harris..
Trump fick ju 58% av latinomän jämfört med 32% som han fick 2016 (vilket redan var bättre än Romney och Mccain), han lyckades bättre än någon republikan sedan Reagan få otraditionella väljare att rösta på honom.
Citat:
Att hota är en slags krigsföring. Rätt vidrig sådan, med tanke på vad han nu gör med ex ukrainare, grönländare, mexikanare och kanadensare...Hade du velat vara granne med Trump?
Fakta kvarstår han är en idiot och hans för en vidrig politik, direkt skadlig inte bara för USA utan faktiskt för hela världen, eftersom USA nu är en sådan viktig part för ex. demokrati och övriga värderingar som USA stått för genom tiderna. Äckligt var ordet...
Hoppas dessa 4 år går fort och att han inte hinner fucka up allt för mycket under den tiden.
Att han är en idiot är bara fakta i ditt huvud. Jag tror att jag som mexikanare skulle se det som befriande att mitt nations syfte inte är att bara producera billig skit till jänkare. Kanada lika så. Det är fantastiskt att Europa också kan sluta med vår pinsamma vassalstatsbeteende som gagar likt får efter en litterärt gagande president i Biden, och kan återvända till att bli seriösa spelare i realpolitikens spel.
Avglobalisering är vad världen behöver.
https://www.bbc.com/news/articles/cz03gjnxe25o
"Some of the content removed from the site was on veterans who had received the nation's highest military recognition, the Medal of Honor, according to military news site Task & Purpose."
där har du task and purpose.
https://taskandpurpose.com/news/arlington-cemetery-scrubs-website-dei/
Äckligt var ordet.
[/quote]
Ovan står inte det som du själv skrev:
där har Trump administrationen beordrat att alla svarta och kvinnliga soldater som ärats med nån form av hedersmedalj pga tapperhet eller dylikt ska strykas från minnes siten.
Det enda som står ovan är att man inte specifikt går igenom kvinnor och svarta med hedersmedalj som om det finns någon poäng att specifikt gå efter deras hudfärg eller kön. Ungefär som det inte finns någon specifik kategori "vita hjältar med hedersmedalj".
Afroamerikaner och hispanics hjältar har inte tagits bort, de är bara i samma kategori som vita, liksom ingen "vita gravar"-kategori har adderats. Som det ska vara. Svarta har vunnit medal of honor och du kan finna dem, finns ingen anledning varför det ska finnas "svarta gravar" som en egen kategori ifall du inte vill lägga till "vita gravar" också?
Citat:
Jag följer också detta krig som en äkta nörd...och under 3 år så har ryssland alltså inte lyckats med speciellt mycket av vad de först föresats sig, nämligen att ta över hela Ukraina och göra det till en rysk lydstat eller till ryssland helt och att "straffa" Europa och Nato.
Självklart har Ukraina problem...men inte det vi pratade om vi pratade om Ryssland vinner kriget....nej det gör de inte...Europa har gått samman som bara den (kanske den enda fördelaktiga konsekvensen av Trump adm.) och ryssland går på knäna.
Desto längre kriget fortsätter desto mer kommer Ryssland att vinna så som vi har sett av utvecklingen sedan sommaren 2023, oavsett hur nu Putin möjligen definierar vinst.
Jag tror själv att han ville ha Odessa, Kharkiv och Kherson men tror inte att det finns stor chans att han skulle vilja ha rysslandsfientliga västukraina, tror att hans beteende i Georgien pekar på att han inte vill ta över områden som är för fientliga till Moskva. Men varesig du eller jag vet vad som försigår i Putins huvud, det vi däremot känner till är att Ryssland tar 1000 km2 per månad från Ukraina och mer och mer av Ukraina förstörs, samt att Ryssland har fler unga män att offra än Ukraina.
Citat:
Men..vinner ryssland, och fortsätter USA Trumps linje, efter 4 år.. då har även vi = Sverige, Norden, Europa, den fria demokratiska världen problem...antar att du tycker det är något fantastiskt positivt.
Äntligen! lite genuin diktatur...ÄKTA ofrihet....och REELLT förtryck!
YES!!
Ryssland har inte kapacitet att ta sig an Polen ens, men det är nog bra ifall vi är på vakt. Det är positivt ifall vi är mer självständiga och ingen amerikansk lydstat, ja.