2025-03-27, 13:18
  #661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Putin är inte en högerpopulist utan en diktator som aldrig behövde vara populist för att få makten. Givetvis är inte Xi heller en "högerpopulist".

Det är väldigt diffusa termer att tala om "högerpopulister" överhuvudtaget, och beroende på land så kan olika typer av populister få makten genom att ta upp frågor som är populära i just den nationen. Javier Milei är en libertariansk populist som vill få bort alla tullar exempelvis, tvärtemot Trump, trots det så har DOGE inspirerats av just Mileis reformer.

Att tro att någon någonsin "står på de fattigas sida" kan vara naivt, att däremot påpeka att de kan vara beredda att gå emot storföretag i prioriteringar som har med nationell säkerhet och vallöften att göra är vad jag gör här.

Att IT-sektorn inte skapar så många arbeten som värdet av dess tjänster är mycket riktigt, men det finns inget sätt för politiker att trolla fram andra förutsättningar än så, eller hur? Minecraft-Persson kunde skapa sitt 40 miljarders imperium i morsans källare i början, och sedan med väldigt få anställda.

När det gäller skapandet av halvledare och design av grafikkort så är det mer arbetsintensivt än produktion av mjukvara, men lägg där märke att det mest handlar om arbetare som är extremt välutbildade som även har "proletärarbeten" i de superkänsliga fabrikerna.

Men det går inte för politiker att trolla fram andra förutsättningar än så, vad är det specifikt som Trump gör för ärende åt big tech som förstör för arbetarklassen? Utvecklingen kan komma att göra oss alla arbetslösa, men återigen så är det i nationens säkerhet att just USA styr över AI innan Kina får det. Kapplöpning till döds får vi kalla det ifall vi är lite realistiskt pessimistiska om vad som komma skall.

Jag har hört många intelligenta kritiker mot denna teknologirevolution men ingen som kommer med förslag för hur teknologiska determinismen stoppas.

Han tillhör ju inte den klassiska högern, nyhögern då?

Xi är ju ledare för ett kommunistparti och givetvis ingen högerpopulist.

Jag vet inte vad du menar med teknologisk determinism. Teknikutvecklingen är till sin natur ganska oförutsägbar. Jag tror ingen såg följderna av den IT-revolution som t ex facebook drog igång. Och vad som blir följden av AI ser vi bara diffusa konturer av.

Men att vi går mot automatisering är ju en följd av ekonomisk logik. Även under antiken så arbetade man mot ökad produktivitet med vattenhjul och storskaliga arbetsplatser.

Jag är tveksam till att vi någonsin får den där arbetskraftsbristen som alltid varit ett argument för migrationen.
Citera
2025-03-27, 14:01
  #662
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
tog tillbaka makten ....? "tillbaka" till vem?
Den där diktator ursäkten....uhhh jag bara måste bli diktator här, annars kommer nån annan och blir det ...tyvärr den duger inte.

Sulla var diktatorn som massakrerade alla sina meningsmotståndare 30 år innan Cesar blev diktator.

Sulla genomförde en rensning av alla politiska motståndare och reformerade konstitutionen för att säkerställa att populares aldrig mer skulle kunna få mycket att säga i senaten. Vi talar om 4000-6000 motståndare som mördades runt år 80 förre kristus.

Du borde alltså som socialist ställa dig i Cesars sida när han återtar makten från den tidens aristokratiska parti som hade reglerad systemet för att behålla makten föralltid.

Sulla minskade folktribunernas inflyttande vilket innebar att i princip bara aristokratins röst blev avgörande i senaten.

Har du någonsin läst något om Rom överhuvudtaget?

Angående vem som Julius Cesar var bra för, så kan vi ju kolla på de reformer som han genomförde:

jjordfördelningspolitik där mark och egendom som hade konfiskerats från fiender eller från överklassens landägare delades ut till de fattiga och soldater som hade kämpat för Rom. Målet var att minska den ekonomiska ojämlikheten och ge fattiga en chans till en egen försörjning.

Han genomförde reformer där vanliga medborgare hade bättre chans att få rättshjälp och skydd i domstolarna, vilket minskade övergrepp från rika och mäktiga personer.

Han införde lagar som hjälpte människor i svår ekonomisk situation genom att till exempel reducera skulder för de fattiga, vilket gav många en chans att återhämta sig ekonomiskt.

För att bekämpa arbetslösheten och öka den ekonomiska stabiliteten i Rom, satte Caesar igång stora byggprojekt och offentliga arbeten. Han började bygga vägar, broar och offentliga byggnader, vilket skapade tusentals arbetstillfällen för fattiga romare.

Caesar gav subventionerad mat till de fattiga, vilket hjälpte till att minska hungern och den sociala ojämlikheten i Rom.

Han satte också in regler för att kontrollera räntorna, vilket skyddade de fattiga från att utnyttjas av rika långivare.

Caesar förminskade senatens makt genom att öka antalet senatorer och därmed ge ett större inflytande åt de som var mer benägna att stödja hans reformpolitik, istället för de konservativa aristokrater som tidigare haft majoriteten.

Caesar genomförde en reform av valsystemet för att ge de fattiga större inflytande i politiska beslut. Han såg till att de fattiga romarna hade bättre möjligheter att välja sina representanter och delta i politiken.

Citat:

På vilket sätt är USA som nation hotat? Vem/ vilka nationer står i begrepp att bomba USA?
Sen pratar du som en sann socialist..."Proletärer i alla länder, förena er"

Företag tillverkar idag sina varor lite överallt, eftersom en mer komplicerad teknisk vara idag består av en mängd komponenter som var och en behöver specialkompetens och ofta specialråvaror ex. udda mineraler för att tillverka.

kanske den bästa fredsbevarande faktorn i världen just nu...eller var...tills snubbar av Putin och Trumps sort dök upp på scenen igen.

Och det är nationalism...som driver denna skit. Förmodligen den sämsta "uppfinning" människan kommit på.

USA är hotat av att det finns en annan supermakt som antagligen blir största supermakten snart. De hotar USA i dominans av haven, av AI, av inflyttande runt hela världen (till och med Panama och Kanada), osv.

Kina producerar ju fentanyl som de säljer till mexikanska kartellen som sedan mördar 100 tusen amerikaner per år, så de bedriver just nu samma opiumkrig som britterna använde mot dem.

Anfaller Kina Taiwan så förstörs hela världens produktion av halvledare och det hela techindustrin kollapsar (liksom börsen). Dumpar Kina alla amerikanska dollar som de samlat på genom handelsobalans så är det också mycket illa för USA.

Kina har tillverkningsindustri som producerar mycket mer än USA av allt, och detta reflekteras i den makabra tillväxt vi ser på kinesiska flottan.

Kina hotar USAs säkerhet på många sätt, allt annat vore naivt. Samarbete med kineserna har varit naivt från USAs sida. Amerikansk naiv liberalism har skapat denna kinesiska frankenstein som nu är bortom USAs kontroll givetvis.




Citat:
Ahh du vill se horder av svältande 80 åringar på gatorna i Usa...ja säkert en bra idé.
Tror du pengarna som staten nu drar in pga att de sågat sönder stora nationella institutioner kommer gå till att betala den enorma statsskuld USA har? tror snarast de kommer gå till skattelättnader för Trump och hans anhang och självklart enorma satsningar på raketer till mars.....dvs det mesta ska ner i deras egna fickor...oligarki.. som sagt.

Jag skulle börja med att skapa en tak på hur mycket man kan tjäna genom social security så att främst rikare pensionärer får leva med lite mindre, sedan skulle jag ge tid för människor som är påväg att pensionera sig att anpassa sig, lite annorlunda beroende på hur nära pension de är. Slutligen, barnlösa som får vänta 4-5 år att pensionera sig jämfört med de som har fått barn.

Tror inte att några statskontrakt gått till Musk än så länge, tvärtom så har subventionen på teslabilar tagits bort under Trump i samråd med Musk.

Anledningen att 3 gånger fler miljardärer finansierade Kamala var ju för att hon stod närmare deras intressen än just Trump.


Citat:
Trump vann med 49,8% av rösterna, Harris fick 48,3% Alltså ingen enorm seger för Trump.
Det som var enormt var att han trots allt fick fler röster än Harris..

Trump fick ju 58% av latinomän jämfört med 32% som han fick 2016 (vilket redan var bättre än Romney och Mccain), han lyckades bättre än någon republikan sedan Reagan få otraditionella väljare att rösta på honom.

Citat:
Att hota är en slags krigsföring. Rätt vidrig sådan, med tanke på vad han nu gör med ex ukrainare, grönländare, mexikanare och kanadensare...Hade du velat vara granne med Trump?

Fakta kvarstår han är en idiot och hans för en vidrig politik, direkt skadlig inte bara för USA utan faktiskt för hela världen, eftersom USA nu är en sådan viktig part för ex. demokrati och övriga värderingar som USA stått för genom tiderna. Äckligt var ordet...
Hoppas dessa 4 år går fort och att han inte hinner fucka up allt för mycket under den tiden.

Att han är en idiot är bara fakta i ditt huvud. Jag tror att jag som mexikanare skulle se det som befriande att mitt nations syfte inte är att bara producera billig skit till jänkare. Kanada lika så. Det är fantastiskt att Europa också kan sluta med vår pinsamma vassalstatsbeteende som gagar likt får efter en litterärt gagande president i Biden, och kan återvända till att bli seriösa spelare i realpolitikens spel.

Avglobalisering är vad världen behöver.














https://www.bbc.com/news/articles/cz03gjnxe25o

"Some of the content removed from the site was on veterans who had received the nation's highest military recognition, the Medal of Honor, according to military news site Task & Purpose."

där har du task and purpose.
https://taskandpurpose.com/news/arlington-cemetery-scrubs-website-dei/

Äckligt var ordet.
[/quote]

Ovan står inte det som du själv skrev:
där har Trump administrationen beordrat att alla svarta och kvinnliga soldater som ärats med nån form av hedersmedalj pga tapperhet eller dylikt ska strykas från minnes siten.


Det enda som står ovan är att man inte specifikt går igenom kvinnor och svarta med hedersmedalj som om det finns någon poäng att specifikt gå efter deras hudfärg eller kön. Ungefär som det inte finns någon specifik kategori "vita hjältar med hedersmedalj".

Afroamerikaner och hispanics hjältar har inte tagits bort, de är bara i samma kategori som vita, liksom ingen "vita gravar"-kategori har adderats. Som det ska vara. Svarta har vunnit medal of honor och du kan finna dem, finns ingen anledning varför det ska finnas "svarta gravar" som en egen kategori ifall du inte vill lägga till "vita gravar" också?



Citat:
Jag följer också detta krig som en äkta nörd...och under 3 år så har ryssland alltså inte lyckats med speciellt mycket av vad de först föresats sig, nämligen att ta över hela Ukraina och göra det till en rysk lydstat eller till ryssland helt och att "straffa" Europa och Nato.
Självklart har Ukraina problem...men inte det vi pratade om vi pratade om Ryssland vinner kriget....nej det gör de inte...Europa har gått samman som bara den (kanske den enda fördelaktiga konsekvensen av Trump adm.) och ryssland går på knäna.

Desto längre kriget fortsätter desto mer kommer Ryssland att vinna så som vi har sett av utvecklingen sedan sommaren 2023, oavsett hur nu Putin möjligen definierar vinst.

Jag tror själv att han ville ha Odessa, Kharkiv och Kherson men tror inte att det finns stor chans att han skulle vilja ha rysslandsfientliga västukraina, tror att hans beteende i Georgien pekar på att han inte vill ta över områden som är för fientliga till Moskva. Men varesig du eller jag vet vad som försigår i Putins huvud, det vi däremot känner till är att Ryssland tar 1000 km2 per månad från Ukraina och mer och mer av Ukraina förstörs, samt att Ryssland har fler unga män att offra än Ukraina.



Citat:
Men..vinner ryssland, och fortsätter USA Trumps linje, efter 4 år.. då har även vi = Sverige, Norden, Europa, den fria demokratiska världen problem...antar att du tycker det är något fantastiskt positivt.

Äntligen! lite genuin diktatur...ÄKTA ofrihet....och REELLT förtryck!
YES!!

Ryssland har inte kapacitet att ta sig an Polen ens, men det är nog bra ifall vi är på vakt. Det är positivt ifall vi är mer självständiga och ingen amerikansk lydstat, ja.
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2025-03-27 kl. 14:08.
Citera
2025-03-27, 14:21
  #663
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Han tillhör ju inte den klassiska högern, nyhögern då?

Xi är ju ledare för ett kommunistparti och givetvis ingen högerpopulist.

Jag vet inte vad du menar med teknologisk determinism. Teknikutvecklingen är till sin natur ganska oförutsägbar. Jag tror ingen såg följderna av den IT-revolution som t ex facebook drog igång. Och vad som blir följden av AI ser vi bara diffusa konturer av.

Men att vi går mot automatisering är ju en följd av ekonomisk logik. Även under antiken så arbetade man mot ökad produktivitet med vattenhjul och storskaliga arbetsplatser.

Jag är tveksam till att vi någonsin får den där arbetskraftsbristen som alltid varit ett argument för migrationen.

Jag menar att teknologins utveckling inte kan bromsas, och därmed, i princip, inte heller teknologins påverkan på samhället, inte att den går att förutsägas.

Arbetskraftsbristen får vi nog aldrig förutom i några specifika yrken.

Xi och Putin är oavsett namnet på deras partier eller deras historia som KGB-agenter eller liknande, diktatorer som aldrig har behövt erövra folkets kärlek och förtroende på det sätt som en demokratisk populist måste göra. Xi är mer höger än Putin enligt mig, speciellt då Kina är mer hierarkisk, mer autoritärt och mer etnocentriskt än Ryssland (men definitionen av höger-vänster kan ju vara otroligt svårt). Ifall vi ser på Putins Ryssland behandling av minoriteter av alla slag jämfört med Kina så är definitivt Kina mer inne på det som många gillar att referera till hitlerpolitik, med massterilisering av uygurer, koncentrationsläger, osv.

Putin är mer inne på att lyfta fram ortodoxa religionen som nationens själ vilket kan sägas vara mer konservativt, Kinas kommunistparti är väl bara fortfarande kommunister just när det gäller hur religionsfientliga de är. Så enligt några definitioner är Putin mer höger i den bemärkelsen.
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2025-03-27 kl. 14:40.
Citera
2025-03-27, 15:23
  #664
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Divination
Fast just nu är det Ukraina som bryter mot den partiella vapenvilan. Ja, Putin spelar det här skickligt och Kievjuntan framstår som omedgörliga trots sin hopplösa situation.

Vad har Ukraina brutit mot? Det är fortfarande Ryssland som attackerar det ukrainska energisystemet. Hade situationen varit hopplös för Ukraina så hade Putin inte behövt inlåta sig i förhandlingar.

Citat:
Kievan rus är blott en beteckning. Det är ett faktum att ruserna vare sig har sitt ursprung där eller fanns kvar efter mongolernas intåg. Din faktaresistens är helt osannolik när du inte ens kan ta till dig att Ruriks ättlingar i rakt nedstigande led satt på den ryska tsartronen i Moskva.


Rusernas ursprung är, för allt vad vi vet, Roslagen i Sverige. Det var en gren av Rurikäten som tog sig till Moskva, och försökte etablera den rusiska legitimiteten där, men det var en släktgren och inte hela Kiev Rus. Moskvastaten etablerades som elags Potemkinkuliss. Sedan dog den ut på 1500-talet.

Citat:
Nej, Bagdad Bob. Det gick uselt för Ukraina militärt långt innan Trump svors in. Du och andra liberaler i väst lever i en fantasivärld. Men vad ska EU och UK göra nu då utan USA? För du verkar i alla fall ha fattat att Trump inte tänker kriga mot Ryssland under några som helst omständigheter. Du kanske ska skriva in dig på en ryskakurs vid universitetet?

Kanada kan bara sätta retorik emot USA. Bevisligen. Eftersom Kanadas ekonomi i princip skulle kollapsa inom några månader om Trump bestämmer sig för att verkligen dra åt tumskruvarna.

Nej, det har gått över förväntan för Ukraina i tre år. Det har samtidigt gått avsevärt sämre än förväntat för Ryssland. Så, det var väl tur för Putin att Trump kom till hans hjälp...

Citat:
Du kan aldrig ha pratat med engelsmän i London om du inbillar dig att de går och irriterar sig på ryssar. Det är inte ryssar som förstört London och förvandlat staden till en kriminell kloak.

Jag har gjort mer än bara pratat. Du ägnar Dig åt social relativism. Bara för att det finns allehanda drägg i London med annan bakgrund, så betyder det inte att de där boende ryssarna är uppskattade. Överhuvudtaget är ryssar inte uppskattade varthän de än kommer. De tolereras så länge de för in pengar. Det finns förstås de som frågar sig om det finns ryssar med pengar som inte är kriminella...
__________________
Senast redigerad av Strix m/94 2025-03-27 kl. 15:25.
Citera
2025-03-27, 17:27
  #665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Jag menar att teknologins utveckling inte kan bromsas, och därmed, i princip, inte heller teknologins påverkan på samhället, inte att den går att förutsägas.

Arbetskraftsbristen får vi nog aldrig förutom i några specifika yrken.

Xi och Putin är oavsett namnet på deras partier eller deras historia som KGB-agenter eller liknande, diktatorer som aldrig har behövt erövra folkets kärlek och förtroende på det sätt som en demokratisk populist måste göra. Xi är mer höger än Putin enligt mig, speciellt då Kina är mer hierarkisk, mer autoritärt och mer etnocentriskt än Ryssland (men definitionen av höger-vänster kan ju vara otroligt svårt). Ifall vi ser på Putins Ryssland behandling av minoriteter av alla slag jämfört med Kina så är definitivt Kina mer inne på det som många gillar att referera till hitlerpolitik, med massterilisering av uygurer, koncentrationsläger, osv.

Putin är mer inne på att lyfta fram ortodoxa religionen som nationens själ vilket kan sägas vara mer konservativt, Kinas kommunistparti är väl bara fortfarande kommunister just när det gäller hur religionsfientliga de är. Så enligt några definitioner är Putin mer höger i den bemärkelsen.

Putin använder nog religionen för att stärka sin maktbas. Om Kina drivs mer höger än Ryssland är en smaksak, men kinesiska staten äger en stor del av produktionsapparaten. I Ryssland ägs den av de oligarker som sitter runt Putin. Inget land är särskilt liberalt hursomhelst, men att staten äger produktionsapparaten är socialism.
Citera
2025-03-27, 21:54
  #666
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Putin använder nog religionen för att stärka sin maktbas. Om Kina drivs mer höger än Ryssland är en smaksak, men kinesiska staten äger en stor del av produktionsapparaten. I Ryssland ägs den av de oligarker som sitter runt Putin. Inget land är särskilt liberalt hursomhelst, men att staten äger produktionsapparaten är socialism.

Putin använder säkert religionen för flera saker, inklusive för att harmonisera samhället från katastrofen som den Yeltsin lämnade honom där det själsliga tomrummet innebar massa missbruk och misär av sällan skådat slag. Religion brukar vara en bra stabiliserande faktor för att få samhället på fötter igen och även att få ryssarna att födda barn vilket är en stor prioritet för Putin. Det är dock lite överskattat hur mycket religionen slagit igenom i Ryssland, fortfarande så är amerikanerna exempelvis mer religiösa än ryssarna.

Människor som vill se abstraktionen vänster-höger som en x-skala får genast problemet att de får en pyramid där varje sida betraktar andra två sidorna av triangeln som en och samma axel: kommunister säger att liberalism leder till fascism, liberaler säger att fascism är socialism och fascister säger att liberalism leder till kommunism.

Vill man vara en riktig besserwisser så existerar någon riktig fascism bortom Mussolinis fascistiska regim, därutöver så kan man påpeka att vänster-höger enbart ska användas så som det användes då termen uppfanns i franska revolutionen (monarkistisk konservatism=höger, progressiv revolutionär=vänster). Vi har att göra dock med ord som beskriver breda kategoriseringar, och som därutöver ständigt får en ny definition beroende på betraktaren, och därmed även har fått nya definitioner med tiden. Du vill använda en liberal ekonomisk skala för att definiera höger-vänster, den existerar givetvis men är ganska begränsad i att fånga allt som innefattas av en sådan skala (autoritär-frihetlig, hierarkisk-egalitär, konservativ-progressiv, sekulär-religiös, internationalistisk-nationalistisk, etc.).

Enligt min mening så är Kina närmare en mildare nazityskland än någon form av kommunism. Vi kan ju se att nazityskland också hade massor av statliga företag (exempelvis Volkswagen) blandad med privata företag där staten på alla nivåer var involverade, man hade ambitiösa statliga infrastruktursprojekt liksom Kina, därutöver så hade de en etnonationalistisk agenda att rena landet från olika oönskade element med olika metoder (judar/uyghurer), likaså var de extremt sekulära (men inte lika öppet religionsfientliga som Kina) och liksom Kina var man besatt av att skapa en ursprungsmytologi kring nationens forntida rötter.

Skillnaden mellan nazityskland och Kina är väl att Kina är mer inriktade på handel än militära ändamål än så länge. Kina är också mycket mer lättsam kring biologisk rasism och riktar in sig mer på hankinesernas kulturella överlägsenhet och att alla minoriteter inom landets gränser ska omvandlas till hankineser oavsett etnisk ursprung (man steriliserar antagligen uygurkvinnor för att man inte tror fullt ut att det går att konvertera dem till hankineser).
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2025-03-27 kl. 21:56.
Citera
2025-03-28, 07:08
  #667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Putin använder säkert religionen för flera saker, inklusive för att harmonisera samhället från katastrofen som den Yeltsin lämnade honom där det själsliga tomrummet innebar massa missbruk och misär av sällan skådat slag. Religion brukar vara en bra stabiliserande faktor för att få samhället på fötter igen och även att få ryssarna att födda barn vilket är en stor prioritet för Putin. Det är dock lite överskattat hur mycket religionen slagit igenom i Ryssland, fortfarande så är amerikanerna exempelvis mer religiösa än ryssarna.

Människor som vill se abstraktionen vänster-höger som en x-skala får genast problemet att de får en pyramid där varje sida betraktar andra två sidorna av triangeln som en och samma axel: kommunister säger att liberalism leder till fascism, liberaler säger att fascism är socialism och fascister säger att liberalism leder till kommunism.

Vill man vara en riktig besserwisser så existerar någon riktig fascism bortom Mussolinis fascistiska regim, därutöver så kan man påpeka att vänster-höger enbart ska användas så som det användes då termen uppfanns i franska revolutionen (monarkistisk konservatism=höger, progressiv revolutionär=vänster). Vi har att göra dock med ord som beskriver breda kategoriseringar, och som därutöver ständigt får en ny definition beroende på betraktaren, och därmed även har fått nya definitioner med tiden. Du vill använda en liberal ekonomisk skala för att definiera höger-vänster, den existerar givetvis men är ganska begränsad i att fånga allt som innefattas av en sådan skala (autoritär-frihetlig, hierarkisk-egalitär, konservativ-progressiv, sekulär-religiös, internationalistisk-nationalistisk, etc.).

Enligt min mening så är Kina närmare en mildare nazityskland än någon form av kommunism. Vi kan ju se att nazityskland också hade massor av statliga företag (exempelvis Volkswagen) blandad med privata företag där staten på alla nivåer var involverade, man hade ambitiösa statliga infrastruktursprojekt liksom Kina, därutöver så hade de en etnonationalistisk agenda att rena landet från olika oönskade element med olika metoder (judar/uyghurer), likaså var de extremt sekulära (men inte lika öppet religionsfientliga som Kina) och liksom Kina var man besatt av att skapa en ursprungsmytologi kring nationens forntida rötter.

Skillnaden mellan nazityskland och Kina är väl att Kina är mer inriktade på handel än militära ändamål än så länge. Kina är också mycket mer lättsam kring biologisk rasism och riktar in sig mer på hankinesernas kulturella överlägsenhet och att alla minoriteter inom landets gränser ska omvandlas till hankineser oavsett etnisk ursprung (man steriliserar antagligen uygurkvinnor för att man inte tror fullt ut att det går att konvertera dem till hankineser).

Religionen kom tillbaka starkt under Yeltzin, så det är fel. Det fanns en massa missionerande förbund i Ryssland. Så det var inte Putin som var väckelsen och Yeltzin var inte Stalin.

Jag kan tänka mig Putin såg väckelsen som ett hot och mobiliserade rysk ortodox, Det var mycket evangilistiska amerikaner (men även Livets Ord). Om protestantismen ger ett tomrum vet jag inte dock.

Fan vad du är inkonsekvent i din argumentation! Ena gången är sekularismen bra, nästa gång ger den ett tomrum? Glömmer du vad du skriver?

Jag vet inte varför du drar upp biologisk rasism och Kina. Jag orkar inte riktigt med alla dina sidospår som alls inte har med saken att göra.

Men Xi och Putin har väl det gemensamt att de inte tål konkurrerande ideologier. Falu Gong eller evangilism.
Citera
2025-03-28, 07:40
  #668
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Religionen kom tillbaka starkt under Yeltzin, så det är fel. Det fanns en massa missionerande förbund i Ryssland. Så det var inte Putin som var väckelsen och Yeltzin var inte Stalin.

Jag kan tänka mig Putin såg väckelsen som ett hot och mobiliserade rysk ortodox, Det var mycket evangilistiska amerikaner (men även Livets Ord). Om protestantismen ger ett tomrum vet jag inte dock.

Fan vad du är inkonsekvent i din argumentation! Ena gången är sekularismen bra, nästa gång ger den ett tomrum? Glömmer du vad du skriver?

Jag vet inte varför du drar upp biologisk rasism och Kina. Jag orkar inte riktigt med alla dina sidospår som alls inte har med saken att göra.

Men Xi och Putin har väl det gemensamt att de inte tål konkurrerande ideologier. Falu Gong eller evangilism.

Tomrummet kom inte pga sekularism utan pga soviets och kommunismens död och övergången från supermakt till europas tredje världen. Industrins död, fattigdom och intåg av droger och annat man tidigare hade skyddats ifrån.

Redan under Gorbatjovs glasnost började ju kyrkan annars återfå sin ställning, men frågan var ju varför Putin använder religionens storhet som en statsfråga, inte stt han varesig själv trollat fram religiositet i ryssland eller för den delen myckats bota ryssarna från stor del av sin sin misär.

Jag vet inte vad du har för problem, du börjar först kategorisera Putin som del av högerpopulistiska vågen för att sedan inte sakligt vilja definiera dessa kategorier. Jag skrev ju att Kina har mer kulturell rasism än biologisk och tror inte att deras sterilisering av uigurkvinnor därmed är biologiskt motiverad.

Du får ju förklara vad du menar när du använder dig av termer, oftast använts de för att klumpa ihop helt skilda fenomen. Men Kina och Ryssland är intressanta exempel på länder med liknande historia och som aldrig har varit demokratier. Givetvis är varesig Xi eller Putin populister, att ryssland har mångkultur med rysk kulturell dominans som ideal medan Kina söker förgöra andra kulturer är intressant, liksom att ryska staten söker näring i religionen olikt Kina som förhåller sig fientligt inställd.
__________________
Senast redigerad av Naknekejsaren 2025-03-28 kl. 07:45.
Citera
2025-03-28, 07:48
  #669
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Tomrummet kom inte pga sekularism utan pga soviets och kommunismens död och övergången från supermakt till europas tredje världen. Industrins död, fattigdom och intåg av droger och annat man tidigare hade skyddats ifrån.

Redan under Gorbatjovs glasnost började ju kyrkan annars återfå sin ställning, men frågan var ju varför Putin använder religionens storhet som en statsfråga, inte stt han varesig själv trollat fram religiositet i ryssland eller för den delen myckats bota ryssarna från stor del av sin sin misär.

Jag vet inte vad du har för problem, du börjar först kategorisera Putin som del av högerpopulistiska vågen för att sedan inte sakligt vilja definiera dessa kategorier. Jag skrev ju att Kina har mer kulturell rasism än biologisk och tror inte att deras sterilisering av uigurkvinnor därmed är biologiskt motiverad.

Du får ju förklara vad du menar när du använder dig av termer, oftast använts de för att klumpa ihop helt skilda fenomen. Men Kina och Ryssland är intressanta exempel på länder med liknande historia och som aldrig har varit demokratier. Givetvis är varesig Xi eller Putin populister, att ryssland har mångkultur med rysk kulturell dominans som ideal medan Kina söker förgöra andra kulturer är intressant, liksom att ryska staten söker näring i religionen olikt Kina som förhåller sig fientligt inställd.

Ja, kommunistväldet rasade, men det är ju knappast Yeltsins fel. Det är inget att sörja över som svensk. När muren föll och Sovjet upplöstes var glädjefyllda dagar. Att ryssarna blev stötta... jaha?

Jag har inte använt de termerna. Jag har inte kallat Trump diktator heller.

Skärp dig nu! Sluta med halmgubbarna.
Citera
2025-03-28, 08:41
  #670
Medlem
Naknekejsarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Ja, kommunistväldet rasade, men det är ju knappast Yeltsins fel. Det är inget att sörja över som svensk. När muren föll och Sovjet upplöstes var glädjefyllda dagar. Att ryssarna blev stötta... jaha?

Jag har inte använt de termerna. Jag har inte kallat Trump diktator heller.

Skärp dig nu! Sluta med halmgubbarna.

Jag har varesig beskyllt Yeltsin för soviets fall eller påstått att det var dåligt att soviet föll.

Yeltsin sålde rysslands tillgångar till gangstrar och Ukraina gjorde samma sak, medan baltiska stater lyckades anpassa sig bättre och länder som Tjecken gjorde folket till aktieägare av företagen och är idag östeuropas pärla.

Sluta försöka få ut ifall saker är bra eller dåliga, vad sven wolter tycker om det, ifall det är höger eller vänster, osv.

Försök bara att beskriva saker så objektivt som möjligt.

Kallade du nu inte Putin för högerpopulist?
Citera
2025-03-28, 08:56
  #671
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Jag har varesig beskyllt Yeltsin för soviets fall eller påstått att det var dåligt att soviet föll.

Yeltsin sålde rysslands tillgångar till gangstrar och Ukraina gjorde samma sak, medan baltiska stater lyckades anpassa sig bättre och länder som Tjecken gjorde folket till aktieägare av företagen och är idag östeuropas pärla.

Sluta försöka få ut ifall saker är bra eller dåliga, vad sven wolter tycker om det, ifall det är höger eller vänster, osv.

Försök bara att beskriva saker så objektivt som möjligt.

Kallade du nu inte Putin för högerpopulist?

Jo, jag använder ordet högerpopulist. Menade snabbt att jag kan använda ordet nyhöger också. Så, ja, du far iväg med halmgubbar och en massa flams. Så jävla noga med orden eller fakta tycker jag verkligen inte du utmärker dig som. Hur var det nu med sekularism och religionsfrihet? Bra eller dåligt? Det är ju så jävla viktigt i Syrien?

Och n ej, jag har inte kallat Kina rasister. De motsätter sig Falu Gong lika mycket som islam.

Du är över hela kartan... vare sig Putin eller XI accepterar konkurrerande ideér. Men de är inte särskilt lika, det tycker jag inte. När Xi och Kina tillåtit investeringar (under kontroll) har ju Putin helt misslyckats. Kina har lärt sig från väst och fått en stark ekonomi. Ryssland sitter fast som råvaruleverantör.

Men det är Trump som är OnT.
Citera
2025-03-28, 10:18
  #672
Medlem
( varför måste du alltid skriva dessa wall of texts om helt ovidkommande saker?)
Citat:
Ursprungligen postat av Naknekejsaren
Sulla var diktatorn som massakrerade alla sina meningsmotståndare 30 år innan Cesar blev diktator.
Sulla genomförde en rensning av alla politiska motståndare och reformerade konstitutionen för att säkerställa att populares aldrig mer skulle kunna få mycket att säga i senaten. Vi talar om 4000-6000 motståndare som mördades runt år 80 förre kristus.

Du borde alltså som socialist ställa dig i Cesars sida när han återtar makten från den tidens aristokratiska parti som hade reglerad systemet för att behålla makten föralltid.

Sulla minskade folktribunernas inflyttande vilket innebar att i princip bara aristokratins röst blev avgörande i senaten.

Har du någonsin läst något om Rom överhuvudtaget?

Angående vem som Julius Cesar var bra för, så kan vi ju kolla på de reformer som han genomförde:

jjordfördelningspolitik där mark och egendom som hade konfiskerats från fiender eller från överklassens landägare delades ut till de fattiga och soldater som hade kämpat för Rom. Målet var att minska den ekonomiska ojämlikheten och ge fattiga en chans till en egen försörjning.

Han genomförde reformer där vanliga medborgare hade bättre chans att få rättshjälp och skydd i domstolarna, vilket minskade övergrepp från rika och mäktiga personer.

Han införde lagar som hjälpte människor i svår ekonomisk situation genom att till exempel reducera skulder för de fattiga, vilket gav många en chans att återhämta sig ekonomiskt.

För att bekämpa arbetslösheten och öka den ekonomiska stabiliteten i Rom, satte Caesar igång stora byggprojekt och offentliga arbeten. Han började bygga vägar, broar och offentliga byggnader, vilket skapade tusentals arbetstillfällen för fattiga romare.

Caesar gav subventionerad mat till de fattiga, vilket hjälpte till att minska hungern och den sociala ojämlikheten i Rom.

Han satte också in regler för att kontrollera räntorna, vilket skyddade de fattiga från att utnyttjas av rika långivare.

Caesar förminskade senatens makt genom att öka antalet senatorer och därmed ge ett större inflytande åt de som var mer benägna att stödja hans reformpolitik, istället för de konservativa aristokrater som tidigare haft majoriteten.

Caesar genomförde en reform av valsystemet för att ge de fattiga större inflytande i politiska beslut. Han såg till att de fattiga romarna hade bättre möjligheter att välja sina representanter och delta i politiken.


Det är inte Sulla vi diskuterar....
Inte heller Caesar för den delen. Båda var dikatorer som jag nog vågar påstå itne är något som vi alltså eftersträvar eller behöver i modern tid.
I denna tråd diskuterar vi nu Trump och hans idealiserande av diktatorer och diktaturer och strävande efter att göra USA mer autkoritärt...säkert hade han gärna velat bli diktator själv om han bara kunde.

och det är alltså en man du gillar?




Citat:
USA är hotat av att det finns en annan supermakt som antagligen blir största supermakten snart. De hotar USA i dominans av haven, av AI, av inflyttande runt hela världen (till och med Panama och Kanada), osv.

Kina producerar ju fentanyl som de säljer till mexikanska kartellen som sedan mördar 100 tusen amerikaner per år, så de bedriver just nu samma opiumkrig som britterna använde mot dem.

Anfaller Kina Taiwan så förstörs hela världens produktion av halvledare och det hela techindustrin kollapsar (liksom börsen). Dumpar Kina alla amerikanska dollar som de samlat på genom handelsobalans så är det också mycket illa för USA.

Kina har tillverkningsindustri som producerar mycket mer än USA av allt, och detta reflekteras i den makabra tillväxt vi ser på kinesiska flottan.

Kina hotar USAs säkerhet på många sätt, allt annat vore naivt. Samarbete med kineserna har varit naivt från USAs sida. Amerikansk naiv liberalism har skapat denna kinesiska frankenstein som nu är bortom USAs kontroll givetvis.

Kina hotar div. nationer och världen på alla möjliga vis, så gör som sagt numera även USA, tom ÖPPET.
Och det tycker du alltså är en bra utveckling...






Citat:
Jag skulle börja med att skapa en tak på hur mycket man kan tjäna genom social security så att främst rikare pensionärer får leva med lite mindre, sedan skulle jag ge tid för människor som är påväg att pensionera sig att anpassa sig, lite annorlunda beroende på hur nära pension de är. Slutligen, barnlösa som får vänta 4-5 år att pensionera sig jämfört med de som har fått barn.

Tror inte att några statskontrakt gått till Musk än så länge, tvärtom så har subventionen på teslabilar tagits bort under Trump i samråd med Musk.

Anledningen att 3 gånger fler miljardärer finansierade Kamala var ju för att hon stod närmare deras intressen än just Trump.

Säker mot gentjänsten att Trump lagt tullar på alla utländska bilar, vilket alltså am. bilar ex. nu Tesla tjänar enormt på.



Citat:
Att han är en idiot är bara fakta i ditt huvud. Jag tror att jag som mexikanare skulle se det som befriande att mitt nations syfte inte är att bara producera billig skit till jänkare. Kanada lika så. Det är fantastiskt att Europa också kan sluta med vår pinsamma vassalstatsbeteende som gagar likt får efter en litterärt gagande president i Biden, och kan återvända till att bli seriösa spelare i realpolitikens spel.

Avglobalisering är vad världen behöver.

Att Trump och även hans adm. är idioter är nog uppenbart för de allra flesta.


https://www.bbc.com/news/articles/cz03gjnxe25o

"Some of the content removed from the site was on veterans who had received the nation's highest military recognition, the Medal of Honor, according to military news site Task & Purpose."

där har du task and purpose.
https://taskandpurpose.com/news/arlington-cemetery-scrubs-website-dei/

Äckligt var ordet.



Citat:
Ovan står inte det som du själv skrev:
där har Trump administrationen beordrat att alla svarta och kvinnliga soldater som ärats med nån form av hedersmedalj pga tapperhet eller dylikt ska strykas från minnes siten.


Det enda som står ovan är att man inte specifikt går igenom kvinnor och svarta med hedersmedalj som om det finns någon poäng att specifikt gå efter deras hudfärg eller kön. Ungefär som det inte finns någon specifik kategori "vita hjältar med hedersmedalj".

Afroamerikaner och hispanics hjältar har inte tagits bort, de är bara i samma kategori som vita, liksom ingen "vita gravar"-kategori har adderats. Som det ska vara. Svarta har vunnit medal of honor och du kan finna dem, finns ingen anledning varför det ska finnas "svarta gravar" som en egen kategori ifall du inte vill lägga till "vita gravar" också?

Tips läs hela artikeln...man tar bort allt som rör svartas, latinos och kvinnors m.m. historia i den amerikanska armén....hedrade soldater, deras historia, erfarenheter m.m. ska enkom vara vit, heterosexuell och manlig.

En "bra" soldat i den amerikanska armén ska alltid tolkas som garanterat vit, man och heterosexuell.
De som inte hör till den storyn ska gömmas, glömmas och ignoreras.

Det är vad denna politik för att få väck allt som rör woke, handlar om en återgång till det förenklade och "rena" världen där enkom vita, heterosexuella och det manliga ska räknas.

Du förstår människor av Trump sort, är för stora idioter för att klara hantera att världen är betydlgit mer komplex och nyanserat än enkom deras egen lilla sfär och identitet.

Idiot som sagt.


Citat:
Desto längre kriget fortsätter desto mer kommer Ryssland att vinna så som vi har sett av utvecklingen sedan sommaren 2023, oavsett hur nu Putin möjligen definierar vinst.

Jag tror själv att han ville ha Odessa, Kharkiv och Kherson men tror inte att det finns stor chans att han skulle vilja ha rysslandsfientliga västukraina, tror att hans beteende i Georgien pekar på att han inte vill ta över områden som är för fientliga till Moskva. Men varesig du eller jag vet vad som försigår i Putins huvud, det vi däremot känner till är att Ryssland tar 1000 km2 per månad från Ukraina och mer och mer av Ukraina förstörs, samt att Ryssland har fler unga män att offra än Ukraina.

Inte säkert...om Europa trappar upp, Rysslands frysta tillgångar används, kanske tom att Europa tar det så långt att de drar in egen militär och mer aktivt slutar köpa gas.. så kommer inte Ryssland vinna detta.
han vill ha hela kuststräckan ja, men allra mest sätta sitt feta arsle på allt vad demokratisträvanden som Ukrainas folk önskar. Allldeles för hotfullt för den lille människan Putin.


Citat:
Ryssland har inte kapacitet att ta sig an Polen ens, men det är nog bra ifall vi är på vakt. Det är positivt ifall vi är mer självständiga och ingen amerikansk lydstat, ja.

Ryssland kan självklart ge sig på även Polen, du glömmer att Ryssland är världens största kärnvapenmakt. Frågan är bara tycker de att det kan vara värt använda dem eller inte.

Det vore positivt om USA fortsätter vara en förvarare av demokrati och liberala värderingar i världen och inte blir till ett västligt "ryssland" som börjar ge sig på sin omgivning, kränka sin egen befolkning och prioritera helt fel saker.

men just ja! du tycker ju den utvecklingen är bra...och att demokrati, mänskliga rättigheter och frihet och möjligheter för alla ...inte är saker som ska prioriteras....
__________________
Senast redigerad av Merapi 2025-03-28 kl. 10:36.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in