Citat:
Ursprungligen postat av
AnonOnMouse
Det är det här jag menar med att Europa har förlorat en kompis. Vissa hävdar att det finns kommunikationssystem i F35 som rent tekniskt kan styras på ett sätt eller annat från USA via länk. Kanske används något satellitsystem. Vem vet. Sånt här funkar ju så länge som man är kompisar.
USA och Europa är inte lika goda ”pals” längre. Och det var USA som började bortstötningen och det var Trump som började.
Trump säger att NATO gäller men vem f-n vet vad som händer imorgon!
Vi är överens. Den republikanske presidenten Trump varnade redan 2017–2021 Europa för att göra sig beroende av rysk gas via Nord Stream. "Ni leker med elden", sa han.
Sedan kom den demokratiske presidenten Biden (2021–2025) och sade rakt ut: "We will bring an end to Nord Stream. We have ways to do it." Ett år senare sprängde dom Nord Stream.
Uppenbarligen spelar det ingen roll om det är demokrater eller republikaner som styr i USA; de vill inte Europa väl.
Om man, säg, som en alien från en annan galax blickar ner på denna isolerade händelse, så ser det ju ut som att det borde ha varit Ryssland som borde varnat Europa för att bli beroende av USA – inte tvärtom.
USA har med kirurgisk precision visat att de inte vill ha ett oberoende Europa. De har sprängt våra samarbeten, bokstavligen. Det tackar USA med löjligt höga tullar. Och vad gör EU:s ledare? Ingenting. Inte ett pip. De står där som mähän istället för att ta tag i saken och skita i vad USA eller något annat land eller intresse tycker om saken.
USA har gjort sig själva till fiende till EU. Och EU vill bygga en militärmakt och görna trampa in i Ryssland. Varför inte satsa på innovation och börja handla med hela världen oavsett vilka som styr och under vilka olika styrelseätt de verkar.