Citat:
Ursprungligen postat av
wikbengan
Ja, risken finns. Gissar att hon är misstänkt för våld mot tjänsteman (eller?) och man ser ganska allvarligt på ett sånt brott. Om hon inte dyker upp på rättegång kan man besluta om polishämtning. Oj oj, det här blir spännande.
Ja är alltid extra allvarligt med brottslighet mot Poliser, så det här kommer hon inte undan. Självklart behöver hon inte erkänna om hon har minne som en guldfisk ifrån händelsen, men hon kan ju åtminstone svara att hon inte vet. Nu "minns hon ingenting ", men "minns att hon inte har spottat" och de två sakerna går inte ihop. Det finns tre vittnen till händelsen, så risken att Polisen ljuger är ju obefintlig.
Ska jag gissa så kommer hon snart dra utomlands med Ruuumis, vilket kommer krocka med rättegången, så hon blir lyst igen och haffad på flygplatsen eller dylikt.