Citat:
Ursprungligen postat av
moralhora
Om teorin att piloten var självmordsbenägen och kraschade i full fart ned mot vattnet så jo, då är planet i väldigt små bitar.
448 jämförde det med Airfrance 447 och det var bara i små delar:
https://i.postimg.cc/QtvtMfhf/AF447-Debri-Field.png
Och då var det "bara" en olycka, så troligtvis försökte piloterna göra något för att mildra smällen (även om det inte lyckades).
Olycka är uteslutet, rent krasst. Det kan inte hända på det sättet som det hände.
Eftersom piloten (kaptenen mest troligt) gjorde det beror det såklart på hur piloten tänkte och hade planerat för det. Det vet ju ingen idag.
Han kan ha gjort det lätt för sig och sett tilö att vara medvetslös själv när maskinen havererade. I så fall hsr kärran havererat ungefär som beskrivits i utredningarna, dvs motorer stannar, autopiloten kopplar ur.
Han kan också ha valt att vara medveten och sett till att ingen såg landningen/haveriet. Någon av metoderna att tracka planet pekar på att det kan ha flugit runt för att kontrollera att inga fartyg kunde se var planet havererade.
Han kan ha velat landa så mjukt det går för att minska mängden flytande vrakdelar.
Hur han valt att göra spelar stor roll för vart planet tog vägen. Var han medvetslös torde det ha havererat ungefär där pingringarna och tidigare sökområden finns.
Var han vid medvetande och ville försvåra optimalt kan kärran ha glidflugit > 100km från där bränslet tog slut. Då är blir sökområdet som redan är enormt = många ggr större än det vart tidigare.