Citat:
Ursprungligen postat av
billigost
Visst, vi har blivit lärda att jorden är rund. Delvis pga de påstådda månlandningarna som är högst ifrågasatta. Men om man utgår från vad man själv sett från marken eller när man flyger så är jorden platt. Dvs, det enda vi ser med våra egna ögon är en platt jord.
Att delar av historien är reviderad och ändrad vet vi, därför är det enda vi kan vara säkra på egentligen är vad vi själva upplever, tills vi ser något annat.
Och, det enda vi faktiskt ser är en platt jord.
Men det är ju inte bara så att "vi har blivit lärda att jorden är rund". Hundratals miljoner människor, nu och förr, har erfarenheter från resor och observationer av olika slag som inte kan förklaras med en platt jord.
Låt oss ta ett mycket konkret exempel. Under WWII var uppåt en miljon amerikaner inblandade i kriget i Stilla havet. Hundratusentals av dem färdades flera gånger mellan USAs västkust och öarna på andra sidan havet. Om vi skall tro på en platt jord så innebär det en resa över "kanten" alternativt längs en enorm omväg runt "jordskivan". Hur kommer det sig att
ingen av dem har berättat om några konstigheter med dessa resor? T.ex. har du tiotusentals piloter och besättningsmän som måste använt sjökort med märkliga rutter som de omedelbart borde sett in stämmer med en rund jord. Men det gjorde de alltså inte.
Hur förklarar du det?
Samma resonemang kan föras om de långt över miljonen amerikaner som slogs i Vietnam, eller varför inte de hundratusentals sjömän som i decennier fördats mellan Sydkorea, Japan, Kina och Nordamerika. Varför har ingen av dem berättat att den runda jorden inte finns?