Citat:
Ursprungligen postat av
CuteTwink-I-was
Nu skulle jag säga att vakansnivån i Stockholm, Göteborg och Malmö faktiskt inte är speciellt hög så några giriga överhyror handlar det inte om.
När vi pratar om landsorten så har förändringen gått rasande fort och där handlar det om att en sänkt hyra innebär en sänkt värdering av fastigheten vilket genererar ett lägre värde på bolaget och där med sämre förhandlingschef gentemot banker mm så över tid om fastighetsägaren har ett par fastigheter kan det vara mer ekonomiskt att låta lokalerna stå toma
Du verkar prata som att du jobbar med fastigheter.
Då förstår jag att du som inte har en aning om hur företagare har det idag i sverige snackar skit när du sitter på ditt kontor och tar in din höga lön utan problem.
Det handlar snarare om att många inte har nåt val då det inte finns några jobb i landet så de fortsätter rulla butiken,cafeet,restaurangen med låg lönsamhet när hyresvärden och skattmasen rånar dom på allt.
Många halvstora städer så blir lokalerna tomma gång på gång och byter ägare och inriktning hela tiden och de läggs ner också.
Malmö har ju också låg lönsamhet och tillex köpcentret entre i centrum har ju halvkonkat ner länge sen.
De har bara räddats av danska pengar som väller in och handlar pga den katastrofala kronkursen.
Det är fan sjukt att företagare i ungern,tyskland,polen och en större del av europa oftast har mer pengar i plånkan och har råd att spendera mer in i ekonomin än många svenska företagare.
svenska småföretagare har också lägst pensioner i europa pga den låga lönsamheten läste man redan 5år sen.
Sverige blir ett halvfattigt land där småföretagen försvinner och det bara blir kvar bankmaffian, storföretag som bara säljer kinesgrejer så all industri fått lägga ner och vanligt folk pga detta inte konsumerar tillräckligt osv.
I centrum blir det bara kvar matställen,pizzerior,barer som har höge marginal för vanliga småbutiker kan inte betala överhyrorna osv och alla småbutiker försvinner så matställena blir överetablerade och börjar försämra kvaliten på pizzor och annat då det aldrig blir bra med för många av samma om det inte bor extremt mycket folk runtomkring som i utlandet.