Citat:
Ursprungligen postat av
Galejan
Fixa en fejkad referens från någon bekant som är egenföretagare, alternativt hitta på en helt egen och lämna en vän som referenskontakt. Det är sällan arbetsgivare ens kollar upp referenserna och om det skulle ske så svarar kompisen att jodå Kalle jobbade här i ett år och var bästa medarbetaren någonsin. Vem ska kunna kolla? Det handlar sannolikt inte om några avancerade arbetsplatser så motivationen/förmågan att luska är garanterat begränsad.
Gäller ju dock att personen är bra på att ljuga. Mina kompisar hade inte klarat av det. De är helt värdelösa på att hålla masken i situationer där det förväntas av dem att fara med osanning.
För egen del frågade jag farsan en gång. Han var visserligen chef på min tidigare arbetsplats, men inte på min avdelning. Så det blev lite av en halvsanning när han intygade att jag skött mig bra.
Och om du undrar varför jag inte frågade min chef på avdelningen så är det helt enkelt för att när jag hörde av mig så kom hon inte ens ihåg mig.