Citat:
Ursprungligen postat av
bcdefg
Blir lite nyfiken - vilka svenska åkare hade bättre och vilka hade sämre i sprinten? Min bild är att Norge hade något bättre än Sverige rent generellt och som du säger lär det fortsätta vara så
Blir ju bara spekulationer förstås, men jag tyckte det såg ut som att Hagström hade väldigt bra glid i jämförelse med iallafall Maja och Märta, men det kan ju vara mycket annat som spelar in. Hon kan ju ha tryckt på bättre och fått med sig mer fart nedför, Märta kan ju haft dåligt "glid" då hon är så liten och lätt medan Maja kanske sjönk ner i snön då hon är lite större exempelvis (Skistads fina glid talar ju emot detta).
Av det jag såg och minns så var det lite större variation mellan svenskorna medan norskorna alla hade väldigt likvärdig fart utför.