Citat:
Ursprungligen postat av
Stig-Britt
Tack, ja, det finns ingen självklar väg framåt för EU längre. Även om krisen "utspelar sig" i östra Ukraina, så är krisen ingrodd i precis hela EU. Vi lär se EUs ledare tystna ett tag, och sedan briserar antingen en kris ut i hela EU där länder inte längre kan samarbeta i internationella frågor, eller så enas man med sänkta huvuden under Trump-regimen och låter USA föra dansen ånyo, men med helt andra tongångar.
Man har i praktiken offrat hela EU, och framförallt den Ukrainska befolkningen, för att godhetssignalera (lite förenklat).
Godhetssignalera kan man göra med måtta. Största problemet är att det knullas runt och myglas genom hela ledet istället för att något arbete ska ske. Det är öppen korruption och folket blundar. "det är fult att snitcha". Uppdrag granskning visade nyligen att man inte lyckats producera ett enda helsvenskt batteri i Northvolt och ansvariga är tvärlugna och skrattar åt att staten pumpat in miljard efter miljard i bolaget. Ebba, Ulf alla står med huvudet högt och ryggen rak och är stolta över fabriken som hölls ihop av
gul tejp. Vår f.d ÖB lämnade fru och barn för en nattfjäril. Lojaliteten är på negativa siffror. Europa är konsumenter, Vi handlar i stort sätt allt utifrån. Det vi har håller på att ruttna inifrån. Våra ledare skänker bort allt vi har i ett iscensatt krig. Utfallet var tydligt redan från början. Även vårt.
Judarna sätte upp nån jävla "drönar radar" på riksdagshuset utan att någon ifrågasatte det.. Om det är nånting jag ivrigt ser fram emot är det vad den kommer visa sig vara.
Ibland undrar jag. Vem skulle vara en bra ledare för Sverige och kan inte komma på ett enda namn.
Jag saknar Stefan Löfven.