2025-02-23, 11:25
  #25561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mynicname
Jo, varaktig kan ju skadan vara exempelvis att man har amputerade ben och en arm. Det är en varaktig funktionsnedsättning men den tekniska utvecklingen gör att man helt plötsligt kan klara av ett arbete.

Tidigare så var det svårt för denna målgrupp att arbeta men med datorutveckling så kan man prata istället för att skriva på tangentbordet. Räcker nu med att man kan styra en datormus för att kunna klara av de flesta kontorsarbeten. Hade tidigare en kollega som satt i rullstol. När vi skulle flytta från konferensrum 1 till 2 så var han alltid snabbast. För att jobba på kontor så är rullstol inte något större problem framförallt nu när många kan arbeta hemifrån.

För 25 år sedan så var det nog nästan helt omöjligt för den med amputerade ben och armar att kunna klara av ett arbete och få företag ska våga anställda. Idag ser man nog snarare att det funkar nästan lika bra. Kanske lite bidrag till företaget då personen behöver lite extra teknik och kanske bara klarar av 99% av arbetsuppgifterna.

I fallet med GM så kan det ju varit så att han haft svårt att vistas fysiskt på ett arbete om det var mycket folk medans han kunnat klara av att arbeta hemifrån. Handlar nog snarare om att inget företag skulle anställda någon som inte har gått gymnasiet. Att han dessutom är "knepig" gör det ju inte lättare. Förr hade samhället kanske kunnat ta emot honom. Att "arbeta" på samma företag som en släkting med enklare arbetsuppgifter. Typ tvätta kundernas hjul på en däckverkstad.

Tack för bra förklaring!

Jag håller med om det mesta när det gäller fysiska hinder forutsatt att personen i frågan mår bra psykiskt.
Jag kan dock inte riktgt jämföra det med mentala svårigheter, vilket varaktig nedsatta förmågan i RA´s fall verkar ha handlat om.

Därmed inte sagt att det inte finns saker som han ändå kunde utföra. Han bodde ju själv och måste ha tagit hand om sig själv och hemmet men det är då på hans egna villkor och inget han tvingats till av någon annan person eller myndighet. Stor skillnad för autister.
Citera
2025-02-23, 11:27
  #25562
Medlem
Om Rickard Andersson varit psykiskt sjuk eller intellektuellt funktionshindrad hade han sannolikt fått förvaltare av Tingsrätten och blivit av med sina vapen.
Men han var sannolikt inte i behov av förvaltare och då har han ett stort egenansvar för att sköta sin ekonomi, betala räkningar och komma in med relevanta intyg.

Så man kan inte lägga skulden på samhället.
Citera
2025-02-23, 11:36
  #25563
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av landbandy
Jo .....
Jag undrar varför Försäkringskassan gör det så svårt för människor att bli sjukpensionärer om de faktiskt behöver få bli det ?
Vad vinner försäkringskassan på det ?
Vad skall försäkringskassan ha sina pengar till då ?
Vi har ju så mycket pengar verkar det ju som så varför jävlas med de som behöver hjälpen ?
Jag undrar verkligen

När Alliansen satt vid makten försämrade dom sjukförsäkringen.
När S-regeringen senast styrde, försämrade dom också sjukförsäkringen.
Genom regleringsbrevet till försäkringskassan gavs en order att sjuktalen skulle ner.
Det humana sättet att uppfylla det vore genom rehabilitering och arbetsträning, och samarbete med arbetsförmedlingen, sakta få människor i arbete.
Men då det troligast saknades i regleringsbrevet tog f-kassan den enkla vägen och minskade sjuktalen genom att friskskriva människor.
Och där står vi nu.
Citera
2025-02-23, 11:39
  #25564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
Om Rickard Andersson varit psykiskt sjuk eller intellektuellt funktionshindrad hade han sannolikt fått förvaltare av Tingsrätten och blivit av med sina vapen.
Men han var sannolikt inte i behov av förvaltare och då har han ett stort egenansvar för att sköta sin ekonomi, betala räkningar och komma in med relevanta intyg.

Så man kan inte lägga skulden på samhället.

Bara en fråga.. bestämmer man själv att man ska ha en förvaltare och ansöker om det hos Tingsrätten efter att själv ha insett att man är psykiskt sjuk eller intellektuellt funktionshindrad , eller vem gör det?

Hans läkare har uppenbart inte ens sett till att dra in vapenlicenser trots utlåtande om funktionsnedsättning.
Citera
2025-02-23, 11:44
  #25565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Nigger-
Bingo!
Massinvandring tar den större delen av hela budgeten.

Där har du problemet. Men svennen vägrar förstå detta, utan tänker "det blir nog bättre" trots att en port om dagen blir sprängd, likt ett krig i Bagdad.

Det skulle vara intressant att se hur mycket skattepengar som betalas ut till diverse bidrag, såväl försörjningsstöd, a-kassa och sjukpenning och liknande. Gärna även att det framgår hur länge utbetalningarna har gjorts.

En konkret sammanställning.
Citera
2025-02-23, 11:46
  #25566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
SVT släpper en ”unik 3D-kartläggning”.

Kanske det här har många av svaren vi har letat.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/kartlaggning-massmordet-i-orebro-minut-for-minut
Fast det stämmer ju inte enligt vad polisen tidigare sagt... Dom sista skotten kan omöjligt vara med på toa filmen. Det går inte ihop.
Om dom sista skotten är med på toafilmen så skjuter han sig samtidigt som insatsstyrkan är inne och kastar flashbangs. Men det är ju för långt in i filmen. Dom sista smällarna sker ju när RA enligt tidsuppgifterna är död. Skotten är möjligtvis mot polisen.

Önskade en sådan i natt, men jag väntar med att ta det som sanning innan utredning är klar och vi får mer bekräftade och officiella uppgifter från polisen.
Citera
2025-02-23, 11:46
  #25567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Nja. Vid 6:24 in i filmen säger rösten att ”enligt polisen är det här som RA tar sitt eget liv”.
Men han skjuter ju fyra skott i tät följd just där, under 9 sekunder.

Det som polisen sa vid presskonferensen är att det bara sköts två skott efter att polisen gått in: Ett med hagelbössa som inte träffade någon, ett med gevär när han skjuter sig själv. Hur får SVT ihop det med de fyra skotten? Skulle poliserna magiskt ha teleporterat sig in i byggnaden just mellan skott 2 och 3 så att de inte hörde minsta viskning av skott 1 och 2, medan 3 och 4 hördes klockrent? Och han skulle då ha skjutit sig 4 sekunder efter att polisen Star Trek-teleporterade sig in mitt framför honom? Get outta here.
Från senaste presskonferensen:
Gärningsmannen skjuter mot polisen klockan 12.43. De blir beskjutna av flera skott* och man hade inte möjlighet att besvara elden. Polisen kunde inte avlossa skott på ett tryggt sätt och med möjlighet att träffa den misstänkte, säger Emelie Bodegrim, biträdande kommenderingschef, vid en pressträff.
Och det är dessa ”flera skott” som är de fyra skotten i toafilmen.
Efter konfrontationen avlossades bara två ytterligare skott.
– Ett hagelskott som inte har träffat någon person och ytterligare ett skott som ändar gärningsmannens liv. Vi kan konstatera att de första patrullerna avslutade det pågående dödliga våldet, säger Niklas Hallgren, biträdande regionpolischef i Bergslagen.
Dessa två skott fångades aldrig av toafilmaren. För helvete SVT, fem journalister och ingen med logiskt tänkande?

Dom sista 4 skotten i tät följd kan inte varit GM:s självmord.
Antagligen skjuter han sig själv efter toafilmen avslutats pga lågt batteri 🪫.
Citera
2025-02-23, 11:48
  #25568
Medlem
ae123s avatar
Att sådant här händer är otroligt sorgligt och hemskt oavsett vad/vem som är orsaken.

När det gäller denna GM så är det mycket information som flyger runt, vissa mer sanna och troliga än andra. Men som det är nu så vet ju ingen varför GM valde att göra såhär - kanske vi aldrig får veta, inte fullt ut iallafall.
Många som mår dåligt och är frustrerade kan i desperata situationer göra saker som är helt otänkbara för andra - och utan tydliga indikationer i förväg är sådana här händelser ytterst svårt om inte omöjliga att förebygga.

Många skriver att myndigheter och andra skulle "vetat" och reagerat innan. Andra skriver att myndigheterna skulle, utan några krav eller möten, ha gett GM fortsatt bidrag eller förtidspension.
Det är många som får bidrag i Sverige idag, och ett antal av dem är förmodligen i liknande situation som GM befann sig i. Det finns riktlinjer att följa, för det går inte att enbart ha ett okontrollerat utflöde av bidrag.

Att GM ej beviljades eller blev förtidspensionär kan jag förstå då han ej hade fysiska eller mentala hinder för att utföra arbetsuppgifter - han hade grava svårigheter med sociala omgivningarna de flesta jobb existerar i.

Handläggarna trodde nog att GM's situation skulle förbättras eller förändras, vilket är konstigt utan att något faktiskt gjordes för att detta skulle kunna ske.
Men man skulle däremot kunnat gjort en individuell handlingsplan specifik för GM, där han hade kunnat utöva arbetsuppgifter efter sin förmåga.


Det jag kan tycka är att det absolut inte görs tillräckligt för att:

1. kontrollera och stoppa de som fuskar till sig bidrag - dessa förstör för de som faktiskt behöver denna hjälp. Och de pengar som ödslas på dessa hade kunnat användas till att förbättra systemet och skapa resurser till de som behöver hjälp utanför de ramar som nu existerar. T.ex. för GM.

2. mer flexibilitet och mer individuell hjälp finns för de som ej är "skolexempel" i myndigheternas praxis och handlingsplaner. Myndigheternas instanser saknar kreativitet och mer personliga utformade handlingsplaner, utifrån individens fysiska och mentala: förmåga/kapacitet - problematik - kunskap - intresse - möjlighet och framtidsutveckling.


Tänker i GM's fall (och andra i hans situation), han verkade ju vara hög-fungerande förutom i sociala sammanhang och kanske där han saknade intresse (matematik). Men vad jag förstår så var han fungerande med spel, dator och annat.
Så varför skulle han inte kunnat jobba hemifrån genom datorn?

Finns ju flera arbetsuppgifter som inte kräver någon stor kunskap, hög utbildning eller social involvering. Tänker på (förlåt, vet ej de svenska titlarna på dessa jobb): Data Entry, Proofreader, Researcher och Transcription som inte behöver några direkta förkunskaper.
Och andra man kan utföra utan så mycket för-träning; Print-ready/Artworker (kollar att design-filen är korrekt "uppsatt" innan tryck) - Wordpress/WooCommerce/Shopify e-Shop product input med flera.

Tycker att det är konstigt att allt är så inrutat och svart-vitt.
__________________
Senast redigerad av ae123 2025-02-23 kl. 12:00.
Citera
2025-02-23, 11:55
  #25569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tepe1
Bara en fråga.. bestämmer man själv att man ska ha en förvaltare och ansöker om det hos Tingsrätten efter att själv ha insett att man är psykiskt sjuk eller intellektuellt funktionshindrad , eller vem gör det?

Hans läkare har uppenbart inte ens sett till att dra in vapenlicenser trots utlåtande om funktionsnedsättning.

Nej det måste triggas av någonting. Och Rickard har väl aldrig hamnat i någon situation där polisen tillkallats. Att man uppträtt förvirrat. Hamnat i konflikter. Varit utåtagerande eller försökt ta självmord.

Och inte alltid blir resultatet förvaltare då det är i princip en omyndigförklaring.
Citera
2025-02-23, 11:55
  #25570
Medlem
wrongdaytodies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Nigger-
Det var väl i ett klassrum längre bort i byggnaden som han pangade sig?
Nej, stod att det var i en korridor
Citera
2025-02-23, 11:55
  #25571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PainfulVacuum
Han vill nog inte bli ihågkommen och sedd överhuvudtaget, det passar inte in i hur anonym han varit hela livet. Det handlar nog mer om att han vill få andra att se vad han varit med om och att människor ska förstå allvaret i situationer likt hans. Samhället har aldrig tagit honom på allvar - förrän nu.

Det är såklart en form av att bli sedd och uppmärksammad, men inte för "fame" som du uttrycker dig utan bara att bli sedd som en riktigt människa med riktiga känslor.

Den sista meningen. Det är nog exakt vad han trodde, eller åtminstone hoppades på. Att samhället ska inse att de inte kan ignorera problematiken hos en person som mår så som Rickard måste ha gjort. Här på Flashback har diskussionen kring varför han inte fått hjälp, verkligen fått fart. Nu skulle bara media och politiker också behöva se problemet istället för att tjata om vapenlagar och låsta skolor.

Jag tror inte han ens tänkte så långt som att visa samhället vad har har utsatts för utan att han handlade endast utifrån de oförrätterna som han kände för sin egen del och ville hämnas innan han avslutade sitt liv.
Citera
2025-02-23, 11:59
  #25572
Medlem
wrongdaytodies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IngenBom
Beror ju på vad han har för koll. Hagelgevär används just för att skjuta upp dörrar. Dock är det väl inte riktigt som på film, ett skott mot dörren så går den upp. Kan säkert funka på vissa dörrar. Flera faktorer... Vad har man för ammunition, Går dörren inåt eller utåt och vad är det för typ av lås.
Kulgevär är såklart svårare då den skapar ett mindre hål och sen är riskerna större. Det finns en speciell ammunition till hagelgevär för att just skjuta upp dörrar med. För att minimera riskerna mot den som står bakom och den som står framför. En förklaring kan ju vara att han körde med sån, förklarar varför han inte sköt sig själv. Beror ju på hur insatt och nördig han är... Men har han preppat med rök och flera olika kalibrar är det ju inte omöjlighet att han köpt sån breacher ammo.
Okej tack, då förstår jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in