Detta är citat ur tråden. Men det verkar som om det finns en betalartikel i lokaltidningen Norran som säger att Northvolt har bra produktion av fungerande batterier.
Man kan inte lita på några uppgifter om Northvolt längre. I synnerhet inte en betalartikel i en lokaltidning som därmed har mycket liten spridning. Men flera i tråden har påpekat att uppgiften verkar märklig.
Kan någon lägga in vad Norran påstår om produktionen så det blir enklare att diskutera?
Citat:
Idag i Norran:
"Northvoltägare: "Går snabbt i rätt riktning"
Northvolt har fått betydligt bättre snurr på produktionen i Skellefteåfabriken. Det säger en av ägarna, Första AP-fondens chef Kristin Magnusson Bernard, till TT. Samtidigt meddelar Northvolt att de nått en milstolpe: 1 miljon battericeller tillverkade i Skellefteå.
...
I det uttalande Northvolt har gjort står det också högpresterande litiumjonbattericeller.
...
Då ska de alltså på cirka 3 månader ha spottat ut 1 miljon battericeller som alla höll hög kvalité?
Ägarna Scania och AP-fonderna säger att Northvolt producerar bra batterier. BMW och Volvo har lagt ned samarbetet med Northvolt. Inga andra leveranser beskrivs.
Märkligt att tidningarna skriver att de svenska pensionärerna förlorat miljarder på Northvolt om produktionen är god?
Scania har inte rapporterat att de levererar bilar med Northvolt-batterier. Vart tar batterierna från Northvolt vägen?
Vissa i tråden bedömer att Northvolt haft en mycket låg produktion av endast dåliga batterier. Min bedömning har varit att mediauppgiftrrna är otillförlitliga och det finns inte bevis för någon produktion alls.