Citat:
Det var i denna, numer låsta, artikel i Aftonbladet som det ska ha stått att han ägnat sig åt skadegörelse med brinnande papper i skolan under högstadiet;
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/W0XXWa/klasskompisarna-om-misstankte-skytten-i-orebro-rickard-andersson
Men det kan nog ursäktas och bortförklaras som pojkstreck utan att behöva leda till ytterligare eller grövre våldsdåd...? Många gör kanske dylikt utan att växa upp och bli massmördare senare i livet.
Artikeln från Aftonbladet är låst, men finns delvis citerad i inlägg #34 och #37 i tråden om det olösta mordet på 2-åriga Pontus;
(FB) Mordet på 2-åriga Pontus Holmberg, Örebro 2005
Det vore bra om detta kunde utredas vidare, dock inte säkert att dessa trådar eller spår kan tas upp nu när I så fall en eventuellt misstänkt gärningsperson är avliden, samt dessutom minderårig när brotten inträffade. Det finns mycket som talar emot möjligheten att undersöka detta vidare.
Det troligaste är kanske ändå att RA inte hade någon inblandning i det som skedde för 20 år sedan, utan att han istället har byggt upp något inom sig under alla år och helt enkelt bara försökt hålla ihop, men nu funkade det inte för honom mer och allt bara brast, på det värsta tänkbara sätt, han var trots allt inte känd för polisen nu när detta dådet skedde heller...?