Citat:
Ursprungligen postat av
tepe1
Tack, fruktansvärt!
Vet du var matteläraren befann sig i samband med skjutning och om man vet något mer, när började hon den dagen etc?
Redigerade mitt förra svar med den delen, men du hann nog inte läsa, klistrar in hela svaret här:
Han gick till klassrummet C07 först, alla personer utom en i det klassrummet dog, hon som klarade sig gjorde det då hon snavade och hamnade under sina klasskamrater. Lektionen var ännu inte igång. Jag minns inte antalet personer som var där, men ca 5st och alla blivande undersköterskor.
När/var/hur matteläraren dog finns det ingen information om. Om RA haft henne som lärare eller inte finns det inte heller någon information om. Det enda vi vet är att han började i klassrummet C07 och att en av personerna som i ett senare skede blev träffad var en mattelärare. Allt annat är spekulation.
Men som sagt, hade matteläraren varit hans primära mål så borde han ha sökt upp henne först. Han måste ju ha varit medveten om att folk skulle börja ta skydd så snart han avlossat de första skotten och att sannolikheten att hitta en specifik person skulle sjunka rejält om han inte började med denne.