Citat:
Ursprungligen postat av
DRAVKCAB
Dom med bigg balls är inte direkt rädda för Letitia
Jättetack för input. Vad har det med DOGE att göra?
Översyn om hur Doge har blockerats.
◾USA:s distriktsdomare George O'Toole Jr. förlängde på torsdagen utköpstiden till åtminstone måndag, bara timmar före den faktiska deadline. Ordern kom som svar på en stämningsansökan från fackliga grupper.
◾På torsdagen satte en federal domare i Kalifornien strikta interimistiska gränser för statskassan, vilket förbjöd DOGE att komma åt dem direkt.
◾På lördag morgon, blockerade en annan federal domare tillfälligt en mängd människor – inklusive särskilda statligt anställda (som Musk), politiskt utnämnda och statliga anställda som inte utsetts av finansministeriet – från att få tillgång till finansministeriets betalningssystem .
Domaren beordrade också de som hade fått ny tillgång till systemen att förstöra alla kopior de kan ha gjort av material och register som de laddat ner.
Den den amerikanska distriktsdomaren Paul Engelmayer hänvisade till risken för "avslöjande av känslig och konfidentiell information" och den "ökade risken att systemen i fråga kommer att vara mer sårbara än tidigare för hackning."
◾En federal domare blockerade på fredagen tillfälligt Trump-administrationen från att placera 2 200 USAID-anställda på betald semester.
Domare Carl Nichols sa på fredag att han tillfälligt skulle blockera Trump-administrationen från att placera 2 200 USAID-anställda på betald ledighet fram till midnatt den 14 februari.
◾American Federation of Government Employees och American Foreign Service Accossiatoon lämnade utöver detta in en stämningsansökan på torsdag mot administrationens USAID-nedskärningar;
att det skedde utan kongressens tillstånd.
Konstitutionella lagexperter sa att det är olagligt att avveckla byrån utan kongressens godkännande.
https://www.businessinsider.com/donald-trump-elon-musk-doge-executive-orders-blocked-courts-2025-2