Citat:
Ursprungligen postat av
aifosarinatak
Sanningen är, vi är inte där och identifierar de som mist sina liv. Vi vet inte deras tandstatus eller om de ens är en hel kropp som går att identifiera. Det är drygt att gnälla över hastigheten i detta identitetsbearbetning. I och med att man tagit in ett DVI team som är kunniga gällande identifikation av avlidna vid katastrofer så kan man nog ana att det inte är så himla rakt på sak?
Tänk efter lite, hade det varit lätt som plätt skulle vi nog ha fått reda på det omgående men nu är det inte så.
Nja, förvisso har du rätt i det i.o.m. DVI-teamet. Men samtidigt, socialtjänstpersonalen är bara totalt borta, inte någon kan säga någonting i någon riktning ens till de anhöriga, inte någon annan anhörig verkar ha fått veta någonting än, sett till vad som är rapporterat i media än så länge efter 1,5 = samtliga 11 verkar fortfarande vara totalt oidentifierade, helt ruta 0, och identifieringsprocessen är bara "påbörjad" idag, så som det förefaller enligt media, med DVI-team osv. Om det nu är så, att samtliga 11, fortfarande är helt oidentifierade efter 1,5 dygn, tycker jag faktiskt att det
börjar bli lite märkligt. Att alla inte var identifierade än, att det kanske var någon, eller t.om. några, med så svåra skalltrauman att identifikation dröjer, absolut. Men inte att allt är så här extremt oklart efter 1,5 dygn, för alla, och att inte ens anhöriga eller arbetsplats fått veta någonting.
Så lång tid, och
så enormt komplicerat är det normalt
inte att identifiera människor via tandkort, precis som RMV själva beskriver. Och givetvis har ju dessa 11 den absolut högsta tänkbara prion.