2025-02-05, 22:06
  #6577
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av d.f.p
Här är för övrigt hela klippets ljud förstärkt.

Jag vill dock varna för _mycket_ högt och skränigt ljud när det skjuts. Var rädd om dina hörlurar.
https://whyp.it/tracks/254585/untitled2?token=UzrBP

Vilket klipp är det ifrån? Någon video?

Tillägg: Hittade. https://www.tv4.se/artikel/7qTRgWLWukxyqdqrWOwTyY/ropet-innan-skotten-pa-skolan-ni-ska-bort-fran-europa
__________________
Senast redigerad av Chinisan 2025-02-05 kl. 22:10.
Citera
2025-02-05, 22:06
  #6578
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontasss
Jag ser tydliga likheter med Daniel Nyqvist, dvs dubbelmördaren i Linköping. Han gick igenom en liknande personlighetsförändring. Från att ha varit relativt välfungerande till att utveckla en beteende-störning innan han utförde sitt illdåd. Levde även han väldigt isolerad och utan vidare kontakter med omvärlden, men detta efter dubbelmordet. Två enstörningar och ensamvargar.

Ja sant. Det är oftast dessa man ska akta sig för, inte dessa typer som för mest oljud utan de som är tysta.
Skönt att de kunde lösa mordet och spärra in honom. Sorligt det som har hänt och att det skulle ta så lång tid att fånga honom, enda bra i det här fallet är att GM valde att avsluta sitt liv. Han kanske finner ro. RIP allihopa
Citera
2025-02-05, 22:06
  #6579
Medlem
lyktstolpes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Celestron
"Elon Musk sprider nu en lögn om att medier och politiker håller tyst om dådet. "//Expressen

Precis.
Till och med Elon Musk har reagerat på att medier och polis inte gått ut med relevant information om mördarens namn (och bild) trots att de vetat det omgående.
Han är nog inte den ende som har reagerat.
Klart att tystnaden får folk att spekulera.

Man har olika tillvägagångssätt i USA och Sverige. Att Musk ifrågasätter svensk polis är bara pinsamt när han inte vet.
Citera
2025-02-05, 22:06
  #6580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vonVettvilling
Ok förstår hur du tänker, skall erkänna att jag inte har hunnit läsa allt ännu.
Mest anmärkningsvärt är att han fortfarande hade tillgång till sina vapen. Hans psykiska ohälsa tycks ju varit välkänd, och det skall rapporteras till polisen ifall vederbörande har tillgång till vapen. Dessa skall då omedelbart tas ifrån honom.
En bekant som led av depression fick ett licenspliktigt luftgevär hämtat samma dag som läkaren rapporterade psykisk ohälsa med vapeninnehav.

Kan mycket väl vara så att han hållit sig undan sjukvården/läkare under en längre tid och att han därför inte heller blivit rapporterad som olämplig vapeninnehavare
Citera
2025-02-05, 22:06
  #6581
Medlem
MrsGeorges avatar
Va svamlar tv4 om. Hör absolut inte "ni ska bort från europa". Nån som har annan teori om vad som sägs i inspelningen?
Citera
2025-02-05, 22:06
  #6582
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av freethinker2024
Han hade ju klippt... Tydligen gömde han sig där länge. Som en annan påpekade kan det vara en tjej intill rummet som säger "Kan inte ropa"... Skotten låter som att de kommer alldeles utanför toalettdörren som att gärningsmannen är alldeles utanför (men att den där rösten är mer avlägsen)...

Eller "jag kan inte hoppa". Det kan va vad som helst. TV4 har ju dessutom en diger historia kring att manipulera och klippa in olika ljudklipp till andra filmsekvenser.
Citera
2025-02-05, 22:07
  #6583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kukflash
Om GM hade 4 vapen, och det billigaste AR-geväret ligger på runt 20 tkr, så måste han ha lagt runt 80-90 tkr på gevär och ytterligare några tusenlappar på licenser samt jägarexamen. Runt 100 lök har han pungat ut, någon släkting som han övertalat att finansiera vapen och dylikt?

Det är väl inte alls bekräftat att det är en AR.
Citera
2025-02-05, 22:07
  #6584
Medlem
Är det inte en väldigt konstig dialekt i tv4:s film där GM ska säga ”ni ska bort från Europa”…? Typ skånska eller något? Låter inte alls som en Örebroare. Eller var han uppvuxen någon annanstans?
Så svårt att tyda vad han säger, trots att de isolerat ljudet på filmen, när de textar samtidigt blir man ju lite lurad också, lite som ”ansiktsburk”-klippen för er som minns…
Citera
2025-02-05, 22:07
  #6585
Medlem
bonanbruses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dickasso
TV4 kör hårt med "Bort från Europa" även på kl 22 nyheterna.


Vågar påstå bestämt att dom har mer på fötterna än videoklippet. Känns för kaxigt köra så hårt på det annars.

Du glömmer att TV4 är vänstervridna och gör vad som helst för att porträttera GM som en galen rasist. Det är han säkert också, men jag blir så jävla trött på media som kör stenhårt på ren spekulation så länge det matchar deras agenda.
Citera
2025-02-05, 22:07
  #6586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gamlaskor
Han var ju märklig redan som 12-åring.
När en unge beter sig på det viset måste man steppa in med tvångsvård om föräldrarna inte klarar av att söka hjälp.
Jag menar att vi måste förhindra sådana här individer från fortsatt isolering både för deras egen skull och för samhällets skull.
För hundra år sedan hade han varit på instutition, inte lämnad åt sina mörka tankar i ensamhet, det är så det alltid är med sådana här gärningsmän. Varningsklockor har ringt under många år men ingen har gjort något för så ser vår samhälle ut idag.
Det måste bli en förbättring när det gäller den här typen av psykisk ohälsa hos unga killar/män. Det finns såklart kvinnliga gm också men det är försvinnande få.

Absolut, men tror tyvärr återigen att alla resurser för tvångsvård absorberas av kriminella 10-14 åriga invandrare/2-4de generationen.

Så även om det naturliga vore att se detta som en varningssignal så kommer det krävas minst 3 till fall av dylik magnitud, och detta eftersom samhället inte reagerade i Trollhättan 2015, Almendalen 2022, eller ens knappt nu
Citera
2025-02-05, 22:08
  #6587
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av yimTLGT
Mönstringen är för att maximera kvaliteten "maximera impact per investerad krona", om vi förlorar 1 miljon soldater kan jag lova att frågan om tester flyger ut genom fönstret.

Vad har du för IQ som föreslår att låta polisen hantera 30-90 minuter långa intervjuer med 50k personer per år när de inte ens lyckas koppla fram telefonsamtal till rätt avdelning för frågor om inköpstillsrånd.

Din tilltro till svensk polis och deras byråkrati är vacker men naiv

Vad är då ditt förslag till förbättring för att fånga upp dessa extremt olämpliga
personer att handhålla vapen. Du som verkar så insatt?
Beskriv gärna så vi mindre vetande förstår.
Citera
2025-02-05, 22:08
  #6588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iostg
Det han gjort har inget med aspergers att göra, visst han kan absolut ha haft det men är betydligt mer komplicerat än så. Personer med aspergers är troligen mindre våldsbenägna än randompersonen utan aspergers.

Abstrakt
Även om flera studier har föreslagit ett samband mellan våldsbrott och Aspergers syndrom (AS), har få undersökt de bakomliggande orsakerna. Syftet med denna granskning är att avgöra i vilken utsträckning psykiatriska faktorer bidrar till kränkande beteende i denna population. Onlinedatabaser användes för att identifiera relevanta artiklar som sedan korsrefererades med nyckelordssökningar för "våld", "brott", "mord", "misshandel", "våldtäkt" och "sexbrott". De flesta av de 17 publikationer som uppfyllde inklusionskriterierna var enskilda fallrapporter. Av de 37 fall som beskrivs i dessa publikationer hade 11 fall (29,7 %) en definitiv psykiatrisk störning och 20 fall (54 %) hade en trolig psykiatrisk störning vid tiden för brottet. Dessa fynd understryker den roll som psykiatriska störningar spelar i förekomsten av våldsbrott hos personer med Aspergers syndrom och belyser behovet av deras tidig diagnos och behandling.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18449633/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in