Citat:
Ursprungligen postat av
Minimalt_Psykad
Hur fungerar det med husrannsakan i så fall? Jag är ju på jobbet på dagarna. Jag hyr hus ute på landet. Hur tar dem sig in om jag inte är hemma? Kan de ta reda på min hyresvärd och var jag jobbar?
Det fungerar lite olika dedär, de kan komma t.ex en tidig morgon och väcka dig, de kan komma en helgdag, efter du slutat jobbet eller så kan de komma när du är på jobbet.
Då du (förmodligen) har en arbetsgivare som betalar in din skatt så är det enkelt för dom att ta reda på vart du jobbar någonstans, och om du inte är hemma vid husrannsakan och de har bestämt sig för att ta ett UP på dig så kan de besöka din arbetsplats för att få detta gjort.
Antingen kommer de att genom din hyresvärd få tillgång till bostaden, eller så kan de ha med sig en låssmed som öppnar upp åt dom om du inte är hemma. Har du lite otur så bryter dom upp dörren om de inte kommer in på annat sätt, har du rent hemma och du är ren så kommer de att ersätta din dörr, har du däremot någonting olagligt hemma så kommer du behöva betala dörren själv.
Men då du har fått hem brev om beslag så har jag svårt o se att de är aktuellt med en husrannsakan just nu, blir ju kontra-produktivt att först skicka ett brev och förvarna dig innan man ska göra en husis. Men ett tips är ju ändå att ha lite städat hemma och vara lite vaksam på onormal aktivitet runt dig och din bostad den närmsta tiden (dvs. har du droger hemma se till att snabbt kunna göra dig av med dessa OM polisen helt plötsligt plingar på en dag)