Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Ja det är ju isåfall en mkt bättre förklaring och därav större behov av att nå ut till media så hårt även om en ev förväxling !
Ska också ge dig en sak...
Anledningen till att du ibland möter motstånd kring Tjänste-SE är för att personer som är helt emot Engström har svårt att smälta att han skulle ha något med mordet att göra!
Deras enda agenda i denna tråd är att håna och lägga tjatiga kommentarer om hur dålig KP är med ca 300st inlägg om året !
Du ska ha tack för det. Jag tycker väl att det är bra att kunna resonera kring alla alternativen, och det är inget fel att skoja lite ibland också – när det görs med glimten i ögat. Vad Engströms roll beträffar har nog de flesta av oss en känsla av att någonting inte står riktigt rätt till med honom. Sedan går meningarna isär om vad det kan vara för något, och hur alla konstigheterna och knasigheterna med honom bäst ska tolkas.
Jag försöker sätta in Engström i ett större sammanhang, nämligen Palmemordet i stort. En sak jag lagt märke till i den här tråden är just att det blir lite väl mycket "ankdamm" över det hela. Allting utspelar sig där vid Skandiahuset och som Ursprungligen brukar säga så sker diskussionerna under en outtalad förutsättning att alla pusselbitarna finns i den lilla lådan.
Då menar jag att den lilla lådan åtminstone måste bytas ut till en större låda med ett större pussel. Det blir mer att hålla reda på, men å andra sidan får man också andra ledtrådar rörande just sådant som en eventuell operation där Engström kan tänkas ha ingått enligt "Tjänste-SE". Så idén om det kommer inte bara inifrån den lilla lådan utan den kommer först och främst från den större lådan.
Det är i den större lådan som man hittar en hel massa indicier på att tjänsten varit inblandad på ett eller annat sätt, och efter ett tag börjar man känna igen mönster. Jag tror det är en fördel att öva sig på det ett tag och sedan försöka "zooma ut" lite så att Engström får lite mer rimliga proportioner.
I mitt fall har jag ju arbetat med ännu större pussel än "bara" Palmemordet, utan tittar också på det utifrån ett övergripande perspektiv för "djupa händelser" (deep events) av det här slaget, typ Kennedymordet och 9/11 då. Det tycker jag har varit fruktbart, även om Palmemordet visat sig vara en hård nöt att knäcka.
Vi får tröska vidare och då är det fint med idéer från alla håll och kanter. En sak till ville jag nämna medan jag har dig "på tråden", och det är Göran Lambertz' papper (se länken) där han räknar på oddsen för olika hypoteser i Palmemordet.
https://goranlambertz.se/wp-content/uploads/Vem-mördade-sannolikt-Olof-Palme-241228.pdf#page=50
Enligt Lambertz är Engström den i särklass mest trolige bland de ensamma galningarna, och han lägger oddsen på 1:10 (10% sannolikhet) för att Engström skjutit Palme. Det är en siffra som jag själv har svårt att svälja, men ändå tycker jag att hans resonemang och beräkningar är väldigt intressanta att ta del av.
Jag tänkte återkomma till pappret till veckan i huvudtråden, men den är ju tapetserad numera av en viss trådmarodör som dränker allt i desinformation. I alla fall ville jag rekommendera Lambertz' papper till dig och alla andra som är intresserade av sådana här ordnade resonemang med beräkningar och allt.
Med det ville jag tacka för diskussionen idag. Vi kan kanske ajournera och återuppta till veckan?