Citat:
Ursprungligen postat av
marytrader
Det är extremt sällsynt att alkoholister får betalt behandlingshem i 5 veckor av kommunen. Det är nästintill omöjligt. Det kostar ju ca 100 000 kr. Finns massor av alkoholister som bönat och bett kommun om hjälp men blivit nekade. Behandling kan du bara få om du blir dömd till det. Oftast är det ju grova rattfyllor som hamnar på behandlingshem istället för fotboja.
Akutpsyk/beroende psyk tex. St.Görans tillåter ju bara folk som har dille att vara där under max 4 dygn. Sedan blir de utsparkade.
Så, det är extremt svårt i Sverige att få någon vettig vård ö.h.t. då kommunerna inte har råd med det. Behandlingarna kostar ju skjortan. Har haft nära vänner som fått problem så jag vet.
Hur det fungerar för vanliga knäppa fyllon med förmyndare vet jag inte alls. Finns ju massor av knäppa a-lagare. Har alla dessa förmyndare?
Gud nej ..men många av a-lagarna har sk förmedling av pengar via socialtjänsten. Jag har jobbat en del med den biten när jag jobbade inom socialtjänsten. Det innebär i princip samma som god man, men att det är socialsekreteraren som betalar ut försörjningsstöd som gör det
Nu mera är det rätt ovanligt ja med behandlingshem och de som finns, även gällande narkotika kräver oftast att man genomgår avgiftning på klinik först. Här i Västra Götaland tycker jag nog ändå att kommunerna är hyffsat generösa med att hjälpa alkoholister med behandling. Jag jobbade i en liten kommun med runt 20.000 invånare och vi skickade i snitt två/är plus att kommunens egen missbruksenhet jobbade aktivt. Har kvar kollegor som jobbar där och efter covid har det ökat med folk som söker och som får åka men oftast en eller två veckor som beviljas åt gången så det är en ständig stress för de som beviljats.
On subject igen så är det knappast så i storstäderna och förmedling av pengar läggs hellre på god man och då avsäger sig a-lagarna "tjänsten"
Pia behöver nog annan hjälp i första hand, alkoholist ja, absolut men det är nog snarare ett symptom på många andra problem och en form av självmedicinering och nån slags grandios självbild som ger henne rätt att supa