Citat:
Ursprungligen postat av
Worldwatcher
Fast…det är ju det tråden handlar om. Hur stiftas och upprätthålls lagar i ett libertarianskt samhälle rent konkret?
Konkret finns ett direktiv, dvs att du är helt fri så länge du inte inkräktar på eller skadar någon annans frihet.
Ex...
- Jag kan köra snabbt på vägen men får bära ansvar för om jag skadar någon annan eller utsätter annan för fara.
- Jag kan knarka men får ansvara för om jag under påverkan skadar annan person.
- Jag kan välja att inte betala avgift till ett gemensamt försäkringssystem (skatt / moms), men får därmed bära konsekvenserna av att jag inte får ta del av det premien förväntas garantera mig.
- Däremot om jag själv äger t.ex. fastigheter (som jag hyr ut), så är det upp till mig att bestämma kring ev regler i fastigheterna och inom fastigheternas tomtgräns, t.ex. om rökförbud, djurförbud eller annat. Det är således inget inbrott på annans frihet.
Utifrån en överenskommelse kring en sådan grundlag, så behöver få lagar (jag kan inte komma på någon på rak arm) stiftas därutöver.