2024-12-29, 17:54
  #757
Medlem
3.1 Sammanfattning av hans berättelse
Han uppger att han var mycket berusad (”svartnade”), att han inte minns något samtycke till sex, och att han vaknade naken hemma.
Han fick först reda på att sex hade skett genom att den misstänkta senare skrev till honom.
Han beskriver att flera vänner såg hur berusad han var; han fick hjälp hem och var i princip okontaktbar.
3.2 Iakttagelser som stärker eller försvagar målsägandens trovärdighet
Stärker:

Vittnesobservationer: Flera vittnen (bl.a. Nadina, Nathalie, Mårten, Kurt) uppger att målsäganden var ”extremt full”, att han till och med somnade på stolen inne på restaurangen. Detta stöds även av foto/film.
Intern och extern konsistens: Målsäganden uppger minnesluckor och blackout; just bristen på detaljer är i detta fall inte orimlig, givet vittnenas uppgift om hur berusad han var. Hans version (”jag minns inget, jag fick veta i efterhand”) är också konsekvent över tid.
Snabb reaktion: Han anmälde relativt kort tid efter händelsen, i direkt anslutning till att han fått höra om samlaget. Han verkar också ha varit chockad dagen efter.
Försvagar:

Eget minne: Hans berusningsgrad är så hög att han i princip inte minns något, vilket gör att han inte kan redogöra för exakta detaljer. Han är beroende av andras vittnesmål och av misstänktas chattmeddelanden för att skapa en kronologi.
Eventuell efterhandskonstruktion: En motargumentation (som försvaret skulle kunna göra) är att han i efterhand kan ha skämts eller ångrat sig. Men detta måste ställas mot att det finns många vittnen som bekräftar att han var nära medvetslös.
I en övergripande bedömning verkar målsägandens berättelse ligga i linje med vittnesuppgifterna: han var väldigt berusad och saknar därför mycket minne. Att han inte redogör för konkreta detaljer kan i detta fall uppfattas som mer trovärdigt än att han skulle hittat på en detaljrik historia, eftersom det stöds av vittnenas beskrivning av hur påverkad han var.
Citera
2024-12-29, 18:40
  #758
Medlem
Om han inte uttryckligen samtyckte så kan det enligt svensk lag vara våldtäkt. Lagen tillämpas naturligtvis lika dant för kvinnor som män.
Citera
2024-12-29, 18:47
  #759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cheddarjoe
Kommer aldrig förstå varför vanligt sex där man inte typ dragit fram en kniv eller hotat sig till sex kan överhuvudtaget kallas våldtäkt.

99% av alla våldtäkter är kvinnor som ångrar sig eller som inte har lärt sig att säga ifrån och i båda fallen är det felet hos kvinnan och dennes föräldrar som inte uppfostrat en stark människa med rätt värderingar att säga ifrån eller inte ens öht umgås med potentiella våldtäksmän för det finns såna män och det är alltid de överburdusa eller dom socialt pinsamma som gör översteg sexuellt. De normala männen med status och gör rätt för sig våldtar inte för dom behöver inte våldta för dom är integrerade människor som inte ser behovet av det.

Missade du rättsfallet i Frankrike nyligen? Där en gift 70-årig kvinna, drogades av sin make sedan 50 år, som sedan bjöd in 50 andra okända män att sätta på henne då hon var medvetslös.

Ingen kniv, inget hot. Var det våldtäkt eller inte, tycker du?
Citera
2024-12-29, 21:09
  #760
Medlem
hannybannys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrDagSedel
Okej, men blodprov är väl ett mer objektivt mått än vittnesuppgifter?
Nej eftersom hur påverkad den enskilde är kan variera av olika skäl. Ex tolerans eller storväxthet.
Citera
2024-12-30, 09:52
  #761
Medlem
Kozooos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Kvinnan skrev själv i ett meddelande att hon bjöd honom på en grogg för mycket. Menar du att hon ljög om detta?

Man kan dessutom fråga sig varför kvinnan följde efter när mansbebisen fick hjälp hem av en manlig bekant? Att han med viss möda kunde stå upp och gå in själv i hemmet kan mycket väl stämma men om han sedan slocknade vet inte vi.

Varför utgår du från kvinnans version angående groggen men inte när det gäller hurvida hon blev bjuden på öl eller inte? Passar inte din egna bias?

Är du dum i huvudet eller glömmer du bort vad du ska svara på? Hon ljög om ölen innan det existerade en brottsmisstanke? Är du medvetslös igen?
Om dom inte fysiskt bar in snubben i lägenheten så ser jag det inte som kontroversiellt att gå med en snubbe som är i fyllan.
Citera
2024-12-30, 11:45
  #762
Medlem
Mercedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kozooo
Varför utgår du från kvinnans version angående groggen men inte när det gäller hurvida hon blev bjuden på öl eller inte? Passar inte din egna bias?

Är du dum i huvudet eller glömmer du bort vad du ska svara på? Hon ljög om ölen innan det existerade en brottsmisstanke? Är du medvetslös igen?
Om dom inte fysiskt bar in snubben i lägenheten så ser jag det inte som kontroversiellt att gå med en snubbe som är i fyllan.
Det om något visar starkt på att han inte gick rakt in och däckade, i förhör berättar hon att han bjöd henne på en öl hemma, men när hon gick så lämnade hon kvar den oöppnad.

Hade hon hittat på sin berättelse skulle hon knappast skrivit till honom (som du säger, innan misstanke)att hon lämnade kvar ölen.

Men folk väljer och vrakar ur förhöret vad DE anser är sant eller inte.

Jag TROR att hela hennes version stämmer till i alla fall 95%, sen kan han absolut ha varit så onykter att han fick minnesluckor.

Så då kan man fråga sig:
Ska ett one night stand där 2 fulla människor har sex i samtycke (i onyktert tillstånd) kunna leda till en fällande dom?

Med nya samtyckeslagarna, hur länge till dröjer det innan det kommer finnas en samtyckes app där promille mäts, och en ruta att kryssa i om man ger sitt samtycke som sen ska signeras med bankid (och en vittnesperson)
(tips till någon som är duktig att göra egna appar )
Citera
2024-12-30, 14:09
  #763
Medlem
swimmingpools avatar
Allt är våldtäkt nu för tiden. Tänk så kränkt man kan va.
Citera
2024-12-30, 15:39
  #764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Riotriotriot
Vilken tönt! Så bara för att han inte minns så är det våldtäkt? Har hänt oss alla att vi legat med någon på fyllan som vi ångrar lite dagen efter, men att kalla det våldtäkt är fel.
Enkelt. Sex utan medgivande är våldtäkt. Och är då så dräggfull eller drogad att du inte kan stå upp eller fatta vettiga beslut så kan du inte ge medgivande.

Folk borde ge fan i att försöka ligga med folk som knappt kan prata pga berusning.


Men om ämnet ifråga:
Känns som detta kommer sluta vid ord mot ord. Det går ju inte BEVISA att han inte gett sitt medgivande och såvitt jag har förstått det så är han byxmyndig, så...vad hetsar vi upp oss över?
Citera
2024-12-30, 15:41
  #765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Allt är våldtäkt nu för tiden. Tänk så kränkt man kan va.
Stämmer bra det. Allosexuella kan fan inte bete sig. Kastrera samtliga och sätt dem på sexlustdämpande mediciner permanent. Folk som tänker med underlivet har ingen rätt till självbestämmande.
Citera
2024-12-31, 02:32
  #766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 1984FTW
Enkelt. Sex utan medgivande är våldtäkt. Och är då så dräggfull eller drogad att du inte kan stå upp eller fatta vettiga beslut så kan du inte ge medgivande.

Folk borde ge fan i att försöka ligga med folk som knappt kan prata pga berusning.


Men om ämnet ifråga:
Känns som detta kommer sluta vid ord mot ord. Det går ju inte BEVISA att han inte gett sitt medgivande och såvitt jag har förstått det så är han byxmyndig, så...vad hetsar vi upp oss över?
Du börjar bra men gör en tvärvändning i det med att länna anmärkningsvärt motsägelsefulla kommentarer.

Om det är våldtäkt är det givetvis inte bevisbördan som är problemet utan våldtäkten. Rättsväsendet är en petitess i sammanhanget då det sällan leder till upprättelse för offret. Våldtäkt är något samhället ser mildare på än risken att oskyldiga döms.

Problemet är hela scenariot. Klart de flesta av oss som strulat på fyllan kan ha åkt på minnesluckor osv. Det utan att ha våldtagits. Man kan vara aprak och ha samtyckessex. Däremot så brukar det inkludera två skitfulla människor där den ena, generellt den av kvinnokön, blir fullast pga biologiska omständigheter. Av det skälet drogar många män kvinnor eller super dem redlösa för att de inte ska kunna protestera eller säga nej.

Är det verkligen ett samtycke när någon uppvisar svår onykterhet och innan dess bett personen ragga på någon annan och som inte visat minsta vilja om att MGM ska följa med hem utan hon har sett honom på håll föras mot utgången och då gått efter för att ta sig med honom hem.

Är det roligare för en kille att vakna upp våldtagen eller att ha supits under bordet i syftet att bli medgörlig om inte passiv, flr sex?

Många män kanske har sexuella fantasier om att en kvinna ska gå lös på dem. Många män kanske lika mycket gillar att ha fyllesex och uppskattar det trots att det inte är det bästa sexet. Skillnaden är att det är skillnad på fantasi och verklighet. Samtycke mot tvång. Ett ja mot ett nej.

Sedan är det väl bara bra att män och kvinnor får obehagliga tankeställare av konsekvenserna som kan komma om de "inte ger sig"?

Det är inte en situation om att inte vara intresserad men falla för uppmärksamheten och tillsammans ha trevligt och dricka någon öl för mycket med lite kasst sex på slutet. Det handlar om att en person inte kan hålla sig vaken, stå på benen och som är "som radiostyrd". Dvs ute ur matchen.

Man kan faktiskt bara bädda ner en människa och gå hem istället, också.

I mina ögon är det inte en situation som när man vaknar upp och ångrar sig som nykter för att man inte hade huvudet med sig med resultatet av noll koll och har ågren för att man strulat med någon och det blev fel för hur mycket man själv druckit. Man hade hjärnan urkopplad och gillar inte läget sedan. Det som de flesta männen tycks relatera till.

Det är situationer där man på egen hand intoxikerat sig själv till omdömeslös och den enda som lider är normalt den med fylleångesten. I det sammanhanget har man haft samtyckessex och det som knasar är inte vad någon gjort mot en utan den egna fyllekvällen. Men även om man dricker sig aprak så ska ens nej respekteras. Hela vägen. Det är inte som så att någon ska köpa in mer dricka och vänta en timme eller två för att verkligheten ska luckras upp i kanterna.

Även killar måste kunna anmäla våldtäkt
Även män ska kunna vara mycket påverkade omkring kvinnor utan att utsättas för tjatsex eller whatever vi kallar det med att vägra ge upp en hel kväll för att man bestämt sig för att ha sex med en person som inte vill ha det med en

Saken är att man inte måste tjata på en man som vill ha sex med en. Man behöver inte hälla i honom alkohol. Man behöver inte vänta i timmar. En intresserad man brukar ganska omedelbart visa respons och när man dricker och har ett samtycke så är det hela tiden medan man dricker pluttigt och gulligt och hit och dit. En "bökig" man som dricker en öl lägger sig rätt snabbt i ens knä utan att alkoholen hinner påverka särskilt mycket alls. De flesta män som är intresserade men lite på sin kant (dvs de som inte bara genast vill ligga i knät eller hålla om en ) vill oftare då inte dricka för mycket eftersom de får prestationsångest om detänker på det sexuella.

När du dricker med män och snackar ohar trevligt brukar de aldrig bedig söka upp någon annan att prata med.

Om du stöter på en kille och han skrattar och säger nej, menar han det. Det är inte ett ja. Oavsett om du anser att han är söt eller inte eller tyckt det länge.

Om du stöter på en kille som blir mjuk i tonen och försöker hitta orden när han svarar att han inte är intresserad så är det inte ett ja. Han är inte intresserad.

Om du stöter på en killesom säger "Inte ikväll. " så är han kanske intresserad men behöver ett avstånd eftersom andra saker far runtför honom. Han kanske inte vill avvisa dig rakt av pga att han tror att du blir sårad. Han kanske har flickvän. Han kanske känner sig för onykter. Han kanske anser att du är för onykter. Det är enbart när en snubbe lägger fram att det är där och då, som är fel, som han eventuellt kan vara öppen för en flört. Du ska inte fortsätta då heller men definitivt inte när du fått ett nej eller flera undanglidande svar eller kommentarer.

Hoppas att den här våldtäktskvinnan upplever att allt blev väldigt obekvämt och jobbigt. Det får henne kanske att förändra beteendet. Hon förtjänar det obehag det ger henne efter att ha dragit alla våldtagna killar över en skamneläggande kam, av att det inte går att våldta killar.

Varenda utsatt kille drabbas av sådana påståenden.
Citera
2024-12-31, 03:48
  #767
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PetterRetard
Missade du rättsfallet i Frankrike nyligen? Där en gift 70-årig kvinna, drogades av sin make sedan 50 år, som sedan bjöd in 50 andra okända män att sätta på henne då hon var medvetslös.

Ingen kniv, inget hot. Var det våldtäkt eller inte, tycker du?

Nej, sexuellt övergrepp. Våld var inte förekommande.
Citera
2024-12-31, 03:48
  #768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frejasfrej
Han var ju så onykter att han inte ens minns vad som hänt. Hur ska han då kunna anmäla direkt efter?

Är han drabbad då om han inte minns? Sexuellt övergrepp möjligen då.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in