Citat:
Ursprungligen postat av
BerserkU21
Nåja var inte taskig nu , läste nyss om två 11 åriga flickor som diggade hans musik också 😅
Precis. Aftonbladet intervjuade idag ungdomar och barn, bland annat två 11-åriga tjejer, Carmen och Medina som Båda två lyssnade på Gaboros musik.
– Jag började gråta för det var så sorgligt. Jag vet inte vad han kan ha gjort men det var sorgligt att han behövde dö säger Medina.
Rapparen toppade flickornas spellistor.
– Han vare på andraplats på min spellista och jag tycker det är jättedåligt det som har hänt, säger Carmen.
Okej, dessa 11-åringar är trogna lyssnare. Så jag kollade texterna (alla publicerade texter på Genius) och denna BOGOTA är bara ett exempel:
"Shhh, wlak sket ya qota
Jag kan förvandla din guzz till sharmota (Ka7pe)
Underkläderna våta, hon bär på skor som är röda ta7t bota (Loubs)
Jag vet hur hon blir kåtast, guzzen helt rå hon gillar när jag hårdast (7ajar)
Jag vet hur det ska låta, som när kalashen den smälls i Bogotá
Två benäts i min bil, båda ligger på min kropp
Och den ena ger mig head, men den andra är min Glock"
Reflektion: möjligen bör Aftonbladet, GP, Expressen och övriga diskutera att barn lyssnar på det där istället för att grina över att barn tittar på en avrättningsfilm!? Även kändispolisen vill att vuxna ska prata med sina barn då de kommer få filmen på sin TikTok. Jag häpnar. Snacka att missa målet. Problemet här är väl att det är fullt normaliserat att barn i åk5 lyssnar på det där ovan? Kan de lyssna på skiten klarar de nog en liten film också.