Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Nu får du ge dig...
Vem fan har sagt i tråden att Engström vill ha alibi att befinna sig nära mordplatsen?
Vi har hela tiden påstått att det är exakt det han vill...pga att t.ex vittnen som NF eller från bilar just ska peka ut honom som varandes på Sveavägen gåendes efter LOP !!
Du verkar inte ta del av vad dina meningsfränder menar. Att SE ändrar på stämpeltiden menar många innebär att han försöker skaffa sig alibi. Har det gått dig förbi?
Och min alldeles för enkla poäng är att det försöker han uppenbarligen inte alls att göra. Han använder inte heller utstämplingstiden för att styrka någon särskild position på Sveavägen, annan än intill mordplatsen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Alibi att befinna sig på Sveavägen ?
Eller hur tänker du ?
1989 så vet han att "faran" är över då lägger han tider som 23:21 och ännu senare..
Så förklara hur du menar ..
Men du menar ju också att han försöker skaffa alibi med hjälp av att flytta på tiden? Eller vad avses?
Oavsett, SE försöker inte skaffa alibi genom att flytta tiden 1989 heller. Han placerar sig då lika nära mordplatsen som annars. Det han gör i hovrätten är att placera sig på två ställen samtidigt i skottögonblicket. Dels intill det och dels inne på Skandia.
Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Va ?..
1989 är det inte viktigt längre att befinna sig på Sveavägen när skotten följer....Eftersom då inser han att inget vittne pekat ut honom som gåendes bakom LOP !
Jag är lite osäker på vad din frågeställning är ?
Han placerar sig som sagt även då intill skotten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Jag borde ställa denna fråga till alla skeptiker till Engström som GM..
Menar ni att om inget missförstånd mellan RB och SE är gjord om 23:19 gör Engström till GM ?
Ja, han har givetvis missförstått stämplad och korrigerad tid. Precis som flera andra gjort. Han förevisar mycket tydligt i april hur han tror att han stämplat ut 23.20 och förklarar hur han ändå kan vara framme vid mordplatsen 23.20 som är den mordtid han lika tydligt uppfattat.
Kan du förklara på ett enkelt sätt, så pass enkelt att till och med jag förstår, vad du menar att GM-SE är ute efter när han manipulerar stämpeltiden?