Citat:
Ursprungligen postat av
Faderlig
Det beror ju lite på var "krockplatsen" är också.
Det första angivelserna om var det var låter såhär:
ACR: Under promenaden så såg de inte till några andra människor, kort efter det att man passerat korsningen Regeringsgatan & David Bagares gata så blev Robrandt påsprungen bakifrån
GS:I samband med att de passerat korsningen Regeringsgatan & David Bagares gata så liksom snubblade Robrandt till och tog ett steg utåt gatan och blev därvid påsprungen av en man som kom bakom dem.
Det verkar alltså vara i princip direkt efter korsningen. Vilket också kan förklara varför mannen springer på ACR. Hon dyker då upp framför honom precis efter han svängt runt hörnet.
Är platsen så nära korsningen ser jag verkligen inte varför det skulle vara så omöjligt att ta trappan som då ligger i princip rakt över gatan om än med en liten sneddning.
Då ser jag nästan större problem med att han då skulle stå några meter framför dom och pula med nyckeln till en dörr och öppna denna utan att de märker det.
Båda alternativen är dock möjliga. Men jag kan inte hålla med om beskrivningen om att trappalternativet skulle vara i princip uteslutet.
Jag förstår heller inte vilka människor du menar som skulle vara därnere vid trappan. Var framgår det att det är fullt med folk? Eller menar du den andra trappen? Den ner till smala gränd är ju i princip folktom. Den enda där är väl ST. Och hon noterar ju en man som stämmer in.
Du menar alltså trapporna på David Bagares Gata och inte trapporna ner till Snickarbacken? Det går ju inte, för de såg ju hur mannen fortsatte norrut direkt efter krocken.
Jag tror kanske du behöver gå dit en gång till och kolla in stadsgeografin. När jag själv var dit så slogs jag av att avståndet från hörnet till Snickarbackstrappan var så pass stort. Det såg mycket närmare ut både på kartan och street view. Men när jag kom dit insåg jag att det var en bra bit, och då föll det alternativet redan där.
Att det var gott om folk nere på Snickarbacken är alldeles klart. Karelia låg därnere och de hade kö utanför. Går du igenom Snickarbacksavsnittet så hittar du ett antal andra vittnen som ser Dahlströms och Hongelins gubbe. Så det är bara en gubbe som springer därnere, och han kommer från trapphållet när Dahlström ser honom passera förbi Smala Gränd och då skyla ansiktet med ena handen. Sedan hoppar han in i bilen (troligtvis en VW Passat) som står startklar med motorn igång ute vid Snickarbackens mynning, på Birger Jarlsgatan. När mannen hoppat in rivstartar bilen.
Jag fattade först inte vem du menade med "ST", men nu fattar jag att det är Susanne Törneman. Bakdörren där hon tittade ut från danshaket (där hennes kompis jobbade har jag för mig) ligger en bit in på Smala Gränd och tidpunkten ligger typ tio minuter senare än krocken med Robrandt/Samson. I och för sig kan det vara samma gubbe men i så fall har han gått in och pustat ut ett tag, sedan kommit ut igen och tagit en omväg ner dit. Den här gubben har inte lika bråttom som den andra – eller första snarare, för den andra gubben kommer typ fem minuter tidigare.
I vilket fall är det två gubbar därnere och rör på sig. Den ene är Törnemans gubbe, som kommer söderifrån på Smala Gränds östra trottoar och rör sig norrut mot Snickarbacken. Vart han sedan tar vägen förtäljer inte historien men troligtvis sticker han väl också mot Birger Jarlsgatan om än i normal promenadtakt. Det kan vara han som sticker vidare uppför Sturegatan (EFE14473), tajmingen verkar i alla fall stämma ganska hyfsat på det.
Den förste gubben kommer kl 23.27, det var Hongelin som gjorde en egen noggrann tidskoll och kunde bestämma tidpunkten på slaget. Han gör den här iakttagelsen samtidigt som Gedda & Wikström når fram dit, och med dem gjorde man en rekonstruktion och klockade springtiden från mordplatsen till Snickarbacken till dryga fem och en halv minuter. Räknar man baklänges på det får man att polisjakten börjat cirka 23.21.30 plus/minus felmarginal.
(Jag såg att Anders "Skivis 73" Olsson i sin senaste video hade problem med tiden därnere för Dahlströms del, men då utgår han från den officiella mordtiden och då hamnar det hela för sent på tidsaxeln, efter att Dahlström med kollega redan åkt därifrån. Så det där är ett ganska starkt argument, menar jag, för att den officiella mordtiden ligger fel.)
Två gubbar alltså. Den första kommer cirka åtta minuter efter skotten, den andra kommer ytterligare minst fem minuter senare. Den första gubben har bråttom och försvinner med bil. Den andra gubben har mindre bråttom och vi vet inte vart eller hur han försvinner, men som sagt kan det vara Sturegatsmannen.
Åsmannen som krockar med Robrandt/Samson ligger ungefär sex minuter före den första Snickarbacksgubben, och drygt tio minuter upp till en kvart före den andra. Åter så är den enda rimliga "destinationen" någon av portarna runtom, och då kollade jag avstånden till portarna och 85:an ligger i särklass bäst till. Alternativet skulle vara 87:an som ligger i samma riktning men betydligt längre bort. I så fall måste Samsons "omklappning" av Robrandt dra ut på tiden mer än vad som faller sig naturligt. Rent teoretiskt kan förstås mannen även ha korsat gatan till fastigheten mittöver, men det blir väldigt långsökt. Trapporna ner till Snickarbacken är som jag ser det uteslutna.