Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Quatar kommer återuppta sitt projekt med naturgasledning genom Syrien nu till Turkiet och vidare till Europa; då blir Ryssland helt överspelat för Europa. Och även för Turkiet.
Själv kan jag känna att efter det stora misstaget att göra sig beroende av Ryssland och deras gas med mera, så bör man ju INTE göra om samma misstag IGEN fast med en annan nation som då får samma verktyg till utpressning på Europa.
Jag vet att jag skrev för länge sedan att välj göra affärer med länder som har bevisat att de är pålitliga.
Gör inte livsavgörande affärer med länder som har tendens att utnyttja allvarliga situationer för att själva vinna fördelar-via UTPRESSNING tex.
Hoppas Ukraina och Europa och resterande av Väst, i den mån det går, kan säkerställa de viktigaste funktionerna UTAN opålitliga spelares inblandning!
Ukrainas förslag om naturresurser, där de utvecklar och säljer till Väst- deras allierade, är ett bra koncept! De tjänar ekonomiskt på det och kan börja bygga upp och satsa på sin egen nation. Och vi har själva säkrat en del av vår kontinents behov av en spelare att lita på.
Ukraina och Europas gemensamma framtid ska bli starkare och tätare.
Sammanflätad.
De har bevisat via en totalfokuserad ledare att de är redo.
Det var just denna chans som Ryssland själva fick av oss allt sedan 1991
-och som de arbetat HÅRT med att kasta i soptunnan, i smyg....
Vi satsade hårt på dem. De tog emot våra ideologiska och ekonomiska satsningar.
Därefter kom örfilarna! Och spottloskorna.
Bevisen på direkt ohederlighet. Svek.
GÖR INTE samma misstag igen, tack!
Ska vi nu bli beroende av Turkiet????
Efter deras tidigare utpressningar???
Skärpning.
Tack.