2024-12-03, 07:32
  #10093
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
I det fall Oswald var en hemlig agent på uppdrag, varför skulle han inför journalister utropa sig till en "patsy".
Han försökte kommunicera med sina uppdragsgivare via pressen. Ungefär, 'Om ni inte kliver in och fixar den här soppan åt mig så kommer ni förr eller senare att exponeras'.

Men också självklart deklarera sin oskuld till omvärlden och att han var "framed" för de båda morden.

Notera att Oswald under de två dygn han satt häktad för morden på JFK och polisman Tippit inte fick någon advokat. Trots att han bevisligen bad hela världen om en sådan under en nattlig presskonferens.

Självklart så var han på goda grunder rädd för att offras av ett eller annat skäl.

Citat:
Borde han inte som tränade operatör hålla tyst.
Det stämmer att både personalen på den amerikanska ambassaden i Moskva och vissa av de som förhörde Oswald efter morden i Dallas noterade att han svarade på frågor och agerade på sätt som visade tecken på att han var tränad i att behärska slika situationer. Att han gick på 'script'.

I övrigt, se ovan (ni andra).

Citat:
Han hade ju kunnat göra som i New Orleans och begära att få prata med FBI.
Han fick "prata med FBI" även under förhören i Dallas, men motvilligt och gav uttryck för att han var upprörd över hur FBI hade behandlat hans fru.

Så, han var nog ganska säkert inte en FBI-operativ, nej.

Citat:
Hoover hade säkerligen beviljat detta.
Se ovan. Hoover deltog mycket aktivt via sina hejdukar i de förhör som hölls i DPDs lokaler innan mordet på Oswald, i DPDs förvar.
Citera
2024-12-03, 10:40
  #10094
Medlem
Jag försöker hitta bekräftelse på att den sparkade CIA-chefen Allen Dulles var frimurare.

Det finns flera påståenden om det på nätet men det jag sett hittills har saknat källa.

Om Dulles var frimurare kan allt detta öppnas upp på ett dramatiskt sätt och vi kan få ett ordentligt grepp om krafterna som var inblandade i JFK-mordet och dess efterspel.

Vi vet att både LBJ och Gerald Ford var frimurare och vi vet att båda var inblandade i den mycket smutsiga cover up som skedde efter dådet i Dallas.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2024-12-03 kl. 11:06.
Citera
2024-12-03, 14:30
  #10095
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Låter ju väldigt ambivalent.

Varför skulle man skicka ut Tippit för att mörda Oswald och samtidigt en dubbelgångar Oswald för att mörda Tippit? Det är ju en i längden helt ohållbar personalpolitik, som bara kommer att straffa sig.
Dessutom måste ju dubbelgångar Oswald träffa den riktige Oswald och överlämna mordvapnet (revolvern). Den revolver som den riktige Oswald försöker skjuta polisen MacDonald med, när denne griper honom på biografen.

Det verkar inte troligt att Dallas rättväsende skulle behöva ytterligare motivation, när en president och delstaten Texas guvernör har blivit skjutna i staden.

Jag var oklar kring polisen J.D. Tippit som alltså ingick i det jag kallar för Plan B som gick ut på att döda Oswald på eller vid den buss som han enligt upplägget skulle ha tagit efter mordet på JFK, oavsett om Lee var en av skyttarna eller inte.

(Plan A hade varit att om möjligt döda Oswald i TSBD innan han lämnade byggnaden)

Men Oswald förstod att bussen inte var en hälsosam miljö så han agerade på annat sätt som fintade bort mördarna.

Tippit satt och spanade efter bussen i sin polisbil men den dök aldrig upp pga trafikkaoset. Och när Tippit sedan misslyckades med att få tag på chefen för att höra vad som gällde kan Tippit själv ha börjat förstå att han låg illa till vilket kan förklara hans panikartade beteende kort innan han själv dödades som en del av Plan C.

Denna plan skulle sjösättas om Oswald lyckades ta sig så långt från TSBD att det inte längre räckte att använda konspiratörerna i jakten på honom utan nu skulle även de allmänt Kennedyhatande Dallaspoliserna kopplas in och de behövde motivation pga glädjeruset de befann sig i och inget motiverar mer än att jaga någon som dödat en poliskollega.

Gällande Oswalds dubbelgångare så finns det faktiskt dokumenterat att en person som såg ut som Lee kortvarigt greps på biografens balkong en stund efter att den riktige Oswald gripits.

Den riktige Oswald begav sig hem efter JFK-mordet och som jag förstått det hämtade han då sin revolver som han sedan försökte använda under kaosgripandet inne på bion, men det var alltså en annan revolver än den som dödade Tippit.

Om Plan C hade funkat så skulle Oswald ha dödats i biosalongen men pga kaoset kunde mördarna inte komma åt att skjuta honom och Lee överlevde ännu en gång.

Nu återstod den desperata Plan D som utfördes av Jack Ruby.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2024-12-03 kl. 15:20.
Citera
2024-12-03, 15:19
  #10096
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll12
Jag var oklar kring polisen J.D. Tippit som alltså ingick i det jag kallar för Plan B som gick ut på att döda Oswald på eller vid den buss som han enligt upplägget skulle ha tagit efter mordet på JFK,
Varför skulle man välja att offentligt skjuta ihjäl Oswald på en buss, med risk att det finns mängder med vittnen i och kring bussen? Du påstod nyss att polismannen Baker avstod att mörda Oswald i lunchrummet, därför att det fanns ett vittne, mr Truly.
Detta var ju för övrigt en person som Baker hade kunnat dumpa tidigare, genom att hänvisa till att detta var ett polisärende.

Borde man inte kontrollerat bussens färdväg innan attentatet?
Nu lämnar Oswald ju TSBD och hoppar på en buss som tar honom tillbaka till TSBD. Konspiratörerna borde kunnat förutse att det skulle bli trafik kaos i och kring mordplatsen.

Dessutom visste man ju att Oswald var på väg till biografen, för nya instruktioner. Det hade ju varit enklare att plocka upp honom där.
Citera
2024-12-03, 15:28
  #10097
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Varför skulle man välja att offentligt skjuta ihjäl Oswald på en buss, med risk att det finns mängder med vittnen i och kring bussen? Du påstod nyss att polismannen Baker avstod att mörda Oswald i lunchrummet, därför att det fanns ett vittne, mr Truly.
Detta var ju för övrigt en person som Baker hade kunnat dumpa tidigare, genom att hänvisa till att detta var ett polisärende.

Borde man inte kontrollerat bussens färdväg innan attentatet?
Nu lämnar Oswald ju TSBD och hoppar på en buss som tar honom tillbaka till TSBD. Konspiratörerna borde kunnat förutse att det skulle bli trafik kaos i och kring mordplatsen.

Dessutom visste man ju att Oswald var på väg till biografen, för nya instruktioner. Det hade ju varit enklare att plocka upp honom där.

Gällande Baker så är jag sedan tidigare öppen för att jag kan ha fel. Men om vi utgår från att det stämmer så handlar det mycket om hur situationen såg ut med vittnet Truly – om denne tydligt ropade att Oswald jobbade där men Baker ändå hade valt att skjuta så hade Truly sett för mycket och behövde också dödas – antingen direkt eller kort efteråt.

Bussen är en annan miljö där det, åtminstone i teorin, gick att skjuta Oswald på ett sätt som såg ut som att man inte hade något annat val, beroende på hur Lee betedde sig i situationen. Ett alternativ hade varit att mördarna ledde Oswald av bussen och sedan dödade honom någonstans i närheten, utan vittnen.

Att mördarna togs på sängen av trafikkaoset är ren inkompetens. Kanske hade de intalat sig själva att JFK var så illa omtyckt i Dallas att de hade räknat med betydligt mindre människor i området?

Mördarna anade att Oswald skulle uppsöka bion men de visste vid det här laget också att Lee inte längre litade på någon. Oswald hade dragit hem och hämtat sin revolver och kanske var han inställd på en uppgörelse i bion(?) men han såg inte framför sig vare sig att någon skulle mörda Tippet eller att typ halva Dallas sedan skulle samlas vid bion.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2024-12-03 kl. 16:03.
Citera
2024-12-03, 22:23
  #10098
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Varför skulle man välja att offentligt skjuta ihjäl Oswald på en buss, med risk att det finns mängder med vittnen i och kring bussen?
Att arrestera Oswald på bussen, plocka med honom med handfängsel i polisbilen för att därpå skjuta honom på lämplig plats utan vittnen när han 'försökte fly'.

Citat:
Du påstod nyss att polismannen Baker avstod att mörda Oswald i lunchrummet, därför att det fanns ett vittne, mr Truly.
Detta var ju för övrigt en person som Baker hade kunnat dumpa tidigare, genom att hänvisa till att detta var ett polisärende.
Igen, Baker ingick med all säkerhet inte i mordkonspirationen.

Citat:
Borde man inte kontrollerat bussens färdväg innan attentatet?
Nu lämnar Oswald ju TSBD och hoppar på en buss som tar honom tillbaka till TSBD.
Bussens chaufför nekar till att han såg någon Oswald kliva på och av bussen. Taxichauffören ger minst sagt motstridiga uppgifter och omkommer senare i en 'singelolycka' som den vid tiden första taxichauffören i Dallas historia i en 'singelolycka'.

Istället har vi sinsemellan oberoende vittnen som säger att de såg en Oswald-lik person rusandes ned för slänten och som hoppade in i en väntande bil med en mörkhyad man bakom ratten, varpå bilen fortsatte västerut i riktning mot Oswalds bostad.

Citat:
Konspiratörerna borde kunnat förutse att det skulle bli trafik kaos i och kring mordplatsen.

Dessutom visste man ju att Oswald var på väg till biografen,
Det var vad som är känt ingen som visste att Oswald skulle gå på bio direkt efter det att han bevittnade mordet på landets president, nej.

Citat:
för nya instruktioner. Det hade ju varit enklare att plocka upp honom där.
Det finns tecken på att poliser försökte provocera Oswald att försöka fly och därmed kunna skjuta honom helt 'legitimt'.

Nu är vittnesuppgifterna från situationen inne i biografen minst sagt bristfälliga eftersom listan på de som utöver Oswald befann sig i salongen råkade 'försvinna'.

Det vi vet är att Oswald enligt existerande vittnesuppgifter ska ha satt sig bredvid andra besökare, en i taget, väntat en stund och därpå upprepat proceduren med ett antal andra ensamma besökare för att tillslut sätta sig i mitten i bakre delen av salongen, där han befann sig när polisen grep honom efter ett handgemäng.

Den enda rimliga förklaringen till det beteendet är som sagt att han letade efter en person vars identitet han inte kände till, att han letade efter sin 'cut out' för att få information av sina uppdragsgivare om vad han skulle göra därnäst.
__________________
Senast redigerad av onopono 2024-12-03 kl. 22:28.
Citera
2024-12-04, 07:08
  #10099
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Taxichauffören ger minst sagt motstridiga uppgifter och omkommer senare i en 'singelolycka' som den vid tiden första taxichauffören i Dallas historia i en 'singelolycka'.

Taxichauffören Whaley dog inte i en singelolycka, och han var inte heller den första taxichauffören i Dallas att dö i en bilolycka.

William Whaley frontalkrockade med den 83-årige John Henry Wells som kommit över i fel körfält.

William Whaley, 51, the cab driver who picked up Oswald after he fled the book depository building, was killed in a head-on car crash in December 1965. Ramparts views his death with suspicion because Whaley had never had an accident before and was the first Dallas cab driver to die on duty since 1937. In fact, Whaley was killed because an 83-year-old man (who also died) was driving north in a southbound lane.

https://www.jfk-assassination.net/death7.htm
https://content.time.com/time/subscriber/article/0,33009,843014-2,00.html
Citera
2024-12-04, 10:28
  #10100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Han försökte kommunicera med sina uppdragsgivare via pressen. Ungefär, 'Om ni inte kliver in och fixar den här soppan åt mig så kommer ni förr eller senare att exponeras'.
Ungefär?
Det Oswald säger kan alltså tolkas till att betyda något annat, lite vad som helst som man själv vill.

Borde inte sitautionens allvar framgå av sammanhanget, Oswald är ju i handklovar omringad av poliser? Säkerligen borde åtminstone Hoover inse betydelsen av detta.

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Men också självklart deklarera sin oskuld till omvärlden och att han var "framed" för de båda morden.
En tränad agent på hemligt uppdrag borde sjävklart ha mera förstånd och självkontroll, än att spontant prata med journalister.

Han har ju på hemmafronten vidtagit mått och steg och skrivit en lista på hur hustrun ska agera efter attentatet, oavsett utgång.

Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Notera att Oswald under de två dygn han satt häktad för morden på JFK och polisman Tippit inte fick någon advokat. Trots att han bevisligen bad hela världen om en sådan under en nattlig presskonferens.

Oswald träffade presidenten i the Dallas County Bar Association, H. Louis Nichols,

https://www.archives.gov/research/jfk/warren-commission-report/chapter-5.html#legal
On Saturday Oswald attempted several times to reach John Abt, a New York lawyer, by telephone, but with no success. 49 In the afternoon, he called Ruth Paine and asked her to try to reach Abt for him, but she too failed. 50 Later in the afternoon, H. Louis Nichols, president of the Dallas Bar Association, visited Oswald in his cell and asked him whether he wanted the association to obtain a lawyer for him. Oswald declined the offer, stating a first preference for Abt and a second preference for a lawyer from the American Civil Liberties Union.51 As late as Sunday morning, according to Postal Inspector Harry D. Holmes, Oswald said that he preferred to get his own lawyer.
Oswald avböjde hjälp från Nichols.
Citera
2024-12-04, 12:29
  #10101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Bussens chaufför nekar till att han såg någon Oswald kliva på och av bussen.
En föredetta hyrsevärdinna, mrs Bledsoe (?), kände igen Oswald om jag inte misstar mig. Oswald hade en bussbiljett med en begäran om övergång på sig när han arresterades. Det var ju nämligen så att Oswald upptäckte att bussen fastnade i trafiken och han bad då att få kliva av.
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Istället har vi sinsemellan oberoende vittnen som säger att de såg en Oswald-lik person rusandes ned för slänten och som hoppade in i en väntande bil med en mörkhyad man bakom ratten, varpå bilen fortsatte västerut i riktning mot Oswalds bostad.
Denna debunkade historia var ju Roger Craigs skötebarn. Bilen och föraren ändrade genom åren färg och utseende, allt efter hur behoven skiftade.
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Det var vad som är känt ingen som visste att Oswald skulle gå på bio direkt efter det att han bevittnade mordet på landets president, nej. Det finns tecken på att poliser försökte provocera Oswald att försöka fly och därmed kunna skjuta honom helt 'legitimt'.
Varför gjorde man inte det då? Det fanns ju ett visst underlag för det.
Oswald utropar.
-Spelet är slut. (Eller liknande)
Han slår en polisman i ansiktet och drar sin revolver. Just som han trycker av lyckas en polisman få in ett finger mellan hanen och ramen, och därmed blockera avfyrningen.
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Den enda rimliga förklaringen till det beteendet är som sagt att han letade efter en person vars identitet han inte kände till, att han letade efter sin 'cut out' för att få information av sina uppdragsgivare om vad han skulle göra därnäst.

Eller så var han nervös och upptrissad givet att han just skjutit en oskyldig polisman, landets president och delstatens guvernör. Lite svårt att sitta still då, kan jag tänka mig.
Citera
2024-12-04, 14:32
  #10102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PekkariP1
Denna debunkade historia var ju Roger Craigs skötebarn. Bilen och föraren ändrade genom åren färg och utseende, allt efter hur behoven skiftade.

Roger Craig offrade bokstavligen sitt liv för att han till skillnad från omgivningen vägrade vika från det han faktiskt såg. Han var en hjälte.

Min hypotes är att den person som Craig såg var Oswalds dubbelgångare som sedan befann sig på plats när polisen J.D. Tippit mördades och som sedan dök upp på biografens balkong där han tillfälligt greps efter det kaotiska gripandet av den riktige Oswald.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2024-12-04 kl. 15:28.
Citera
2024-12-04, 19:41
  #10103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll12
Roger Craig offrade bokstavligen sitt liv för att han till skillnad från omgivningen vägrade vika från det han faktiskt såg. Han var en hjälte.

Min hypotes är att den person som Craig såg var Oswalds dubbelgångare som sedan befann sig på plats när polisen J.D. Tippit mördades och som sedan dök upp på biografens balkong där han tillfälligt greps efter det kaotiska gripandet av den riktige Oswald.

Kan Prayer Man (mannen i skuggan vid ingången till TSBD) ha varit Oswalds dubbelgångare som Roger Craig sedan såg?

Men varför stod mannen isåfall vid ingången när skotten föll?

Ingick det i den plan som Oswald följde och som kan ha syftat till att ge honom alibi?

Isåfall var det kanske först efter skotten som dubbelgångaren fick nya besked om vad som gällde? Dvs vara närvarande både när Tippit dödades och när Oswald greps i biografen.
__________________
Senast redigerad av Fotboll12 2024-12-04 kl. 19:44.
Citera
2024-12-04, 19:59
  #10104
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Fotboll12
Kan Prayer Man (mannen i skuggan vid ingången till TSBD) ha varit Oswalds dubbelgångare som Roger Craig sedan såg?
Som sagt, Oswald själv säger i förhören att han var 'out front with [Bill] Shelley' när skotten föll. Det parat med övrig information ger att det med största sannolikhet är Oswald som är 'Prayer Man'.

inget behov någon dubbelgångare således.

Citat:
Men varför stod mannen isåfall vid ingången när skotten föll?

Ingick det i den plan som Oswald följde och som kan ha syftat till att ge Lee alibi?
Förmodligen var det tänkt att Oswald skulle ha befunnit sig någon annanstans när skotten föll, men att denne av okänd anledning valde att ställa sig i entrén.

Citat:
Isåfall var det kanske först efter skotten som dubbelgångaren fick nya besked om vad som gällde? Dvs vara närvarande både när Tippit dödades
Problemet är att inget av vittnena beskriver någon närvarande vid mordet på Tippit som går att förena med Oswalds utseende. Inget behov av någon dubbelgångare här heller således.

Citat:
och när Oswald greps i biografen.
Här finns det däremot ett antal vittnesuppgifter som beskriver en parallell händelseutveckling med en parallell 'Oswald'. Denna Oswald greps istället uppe på läktaren och fördes istället ut via bakdörren till en av ett antal väntande polisbilar med ett stort antal poliser med dragna vapen.

Det finns även vittnesuppgifter som säger att en 'Oswald' satt bakom ratten i en parkerad bill kort efter det att den riktiga Oswald hade gripits och var på väg i polisbil till DPD HQ. Det som gör den här observationen mycket intressant är att personen som gjorde observationen även skrev ner bilens registreringsnummer.

Det visade sig då att personen som ägde bilen var bästa kompis med den nyss mördade polisman J.D. Tippit. Här finns det mer mycket intressanta uppgifter om du är intresserad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in