Citat:
Ursprungligen postat av
StorTuffBiker
Carl-Fredrik är verkligen helt makalöst odräglig på sin story. Sitta och besvara minst 50 frågor om sig själv i långa utläggningar. Den enda gången han pratar om andra så är det för att kritisera deras karaktär. Som folk som dricker energidryck. Medan Carl-Fredrik minsann dricker en kopp kaffe på sin höjd, och sedan smuttar på koffeinfria téer med spirituella visdomsord som sitter på tepåsen. Utöver det är han raljant över folk som inte pyntar och har det mysigt. Han sitter och pratar om, och förhärligar, sig själv, och har en dryg, aggressiv ton på rösten när han pratar om folk som inte förstår honom.
Carl-Fredriks liv skulle kunna få en rejäl vändning, den dagen han inser att det är dags att sluta filma medan han pratar om sig själv. Ironiskt nog är det precis detta beteende som kommer få hans följare att vända honom ryggen, tids nog. Gör han såhär tillräckligt mycket, då kommer hans nyfunna hejaklack inse att han är allt annat än en spirituell, skön kille. Han är snarare en av Sveriges mest osympatiska personer, han är faktiskt rena rama satan.
Sedan hans raljanta inställning om energidricka och koffein. Här försöker han glänsa. Han ger inte sina söner en Coca-Cola ens en gång, för koffeinet. Men sockrad läsk, det är helt OK. Faktum är att koffein inte är farligt. Det har en beroendepotential, visst. Men det är inte speciellt ohälsosamt. Det är betydligt mer ohälsosamt att äta massa raffinerat socker. Faktum är att koffein indirekt är bra för hjärtat. Personer som intar koffein kommer igång, och kommer röra på sig mer. Det är bra för hjärtat. Det som är ohälsosamt, det är att ligga hemma hela dagarna och äta snask och mysa, kanske inte nu, men på sikt.
Problemet med energidricka är inte att det är farligt. Problemet är att det kostar en massa pengar. Det är överprissatt koffeinvatten med smaksättning. Man får samma effekt efter ett par koppar kaffe eller koffeintabletter, för en betydligt billigare peng. Men man ska behöva dricka bra många Nocco på en och samma gång för att riskera några akuta hälsoeffekter.
Han ser nog problemet på sitt egocentriska sätt som vanligt. Han själv skulle inte klara att dricka en nocco utan att bli beroende och dricka 5 om dagen sedan. Allt han relaterar till hälsa är lögn, hans arma kropp skulle må bättre om han drack 5 celcius om dagen än vad den är nu. Han kanske till och med skulle kunna reda ut lite saker i sitt liv på ett högre koffein intag än normalt.
Är säkert därför han påstår sig må psykiskt dåligt av koffein, för hans hjärna och kropp funkar extra bra då och skickar ut signaler att han lever på fel sätt. I hans uppgivna tillstånd är det bättre att alltid vara trött och slö i huvudet, då hinner inte verkligheten i kapp och depressionen blir lättare att hantera för han.
Han har väll nämt att han slutade med det på grund av de sakerna för några år sedan?