Citat:
Ursprungligen postat av
Leaston
Håller inte med. Iom att alla förväntar sig en re-test så är det bättre att en sådan kommer så det inte uppstår osäkerhet i framtiden om det inte skall komma en.
74k kommer åter testas, minst en gång. Jag föredrar att det sker inom dom närmsta dagarna än om något år eller tre.
Kul med ett inspel ifrån din sida Leaston,
Jag väger inte in vad marknaden eventuellt vill se i det här. Mitt resonemang är att vi precis har lämnat en konsolideringsrange som har varat i 8 månader. Om utbrottet är genuint och har momentum så har vi ingen anledning att återvända till tidigare ath. Det är istället ett första svaghetstecken, men det betyder inte för den sakens skull att tjurmarknaden nödvändigtvis är i fara. Det är den bara på riktigt när vi har förlorat tidigare ath som stöd på 1d, w och M och faller tillbaka ner i den tidigare rangen.
I mina ögon finns det inget som är definitivt när det kommer till priset, 74k kan komma att återtestas, men det kan lika gärna bli så att vi aldrig kommer i närheten igen och vilket av dom det blir har jag ingen aning om i dagsläget.