Citat:
Ursprungligen postat av
dickachu
Något sådant har jag ju inte skrivit, så hur läser du pojk?
Min _frågeställning_ var hur resonemanget gick när det lades fram att turkiet skulle ersätta för slavar som de köpt av ryssland. Det rimliga vore naturligtvis att reflektera över ryssens beteende. Men inte för en ryssvurmare som dig.
Jag är inte ryssvurmare, Jag gör bara två jämförelser av olika saker. Det finns de som anser att USA ska betala skadestånd till ättlingar för slaveriet där. Då borde förstås turkarna betala för sitt slaveri där. Same, same.
Om man som du anser, att det är ryssarna som ska betala, för att de sålde dem, då borde dagens ättlingar i USA, kräva pengarna av de som sålde dem som slavar, vilket nästan uteslutande var negrerstammar i Afrika.
Man kan förstås reflektera över ryssarnas beteende men då måste man även reflektera över negerstammarnas beteende. Man måste även inse att slaveri faktiskt inte var förbjudet då. I Sverige var det förbjudet att ha kristna som slavar, däremot inte de som hade en annan religion. Hur det var i Ryssland då, vet jag inte.
Nu använde väl även Sverige ryska krigsfångar för att bygga t.ex. Göta kanal.