Citat:
Ursprungligen postat av
ArgMorot
Det är viktigt att veta att detta enbart är public polls. Båda partierna gör också private eller internal polls och man kan tyda med demokraternas desperation att dessa är riktigt kassa.
Det känns som Trump tom har siktet inställt på popular vote med tanke på att han tog tid och kampanja i Californien.
Ja, låt mig gissa: "denokraternas desperation" enligt dig = att man fortsatt beskriver Trump som korrumoerad, "weird" och ibland halvgaggig, lyfter fram hans kopplingar till Project 2025 och hans vägran att acceptera färdigräknade och fastställda valresultat, samt hans roll som pådrivande aktör bakom händelserna 6 januari -21? Ja, över huvud taget att man inte behandlar honom med samma nivå av aktning och respekt som t ex Reagan och Bush d ä åtnjöt när de kandiderade 1984 repektive 1988 - ungefär så?
Men nu är Trump ingen vanlig eller pålitlig kanididat, och det är helt korrekr av demokraternas att påminna om detta. Hade han inte varit en stenrik ex-president som kandiderar för en ny period i Vita huset så hade han sannolikt suttit i fängelse vid det här laget..