Citat:
Ursprungligen postat av
PhilipsDP18
Exakt vad menar du med detta? Förklara dig.
Jag tänkte inte skriva mer ang detta ämne, men eftersom du ber mig förklara mig så svarar jag bara kort på detta.
Pia's exman har ju, enligt Pia, tagit barnen ifrån henne.
Han har begärt, och fått ensam vårdnad, och pojkarna får inte träffa Pia hemma hos henne.
De får endast ha några timmars kontakt, minns inte om det var varje, eller varannan vecka, ute på något café, eller liknande ställen.
Jag vet ju inte om även socialen håller med om detta, att det är det bästa för barnen, men initiativet var ju pappans/exmannens.
Jag kan inte uttala mig om ifall detta är för barnens bästa, men jag tror att det bästa för barn ändå är delad vårdnad.
Pia verkar väl inte våldsam mot barnen, vad jag förstått. Beter sig inte alltid så bra visserligen, men en mamma är ju ändå en mamma för sina barn.
Så jag tycker detta är grymt mot Pia, och som jag sa, jag tror inte att det är det bästa för pojkarna heller.
När de blir vuxna kan de kanske se det från sin mammas sida och då kan de komma att även få en annan syn på sin pappa ang hans handlande.
Nu har jag gett en förklaring till vad jag menade, och med det får det räcka.
Tack!