Citat:
Ursprungligen postat av
Amram
Åkesson har inga kopplingar till gängkriminella hittepå ämnet i tråden är ju helt skruvat.
Han både festar och övernattar med en gängkriminell ledare. Vad de gör på natten när lampan är släckt ska vi väl inte spekulera i...
Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Det är skillnad mellan gäng och gäng. Ett gäng som säljer narkotika och skjuter ned oskyldig människor är värre än ett gäng som åker på motorcyklar och hjälper tanter över vägarna. Trams som vanligt från medialt håll.
Jaa verkligen, tror du att tungt MC-kriminella åker runt och bara hjälper tanter med rullator över gatan som ett gäng filantroper?
Citat:
Ursprungligen postat av
Minimucher
Det finns inget belägg för att denne man är kriminell?
Det finns några enstaka medlemmar i deras mc klubb som är kriminella.
Klubben i sig är inget kriminellt nätverk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Guldvask
Hedarv har åkt dit för fortkörning och skattebrott.
Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Att köra för fort eller ladda ner en film på Piratebay är också olagligt, men ingen bryr sig.
Han är president för ett MC-gäng som har hur mycket skit på sig som helst. Läs igenom tråden är du snäll! Sen är det väl ganska vanligt i dessa gäng att ledaren oftast sitter och styr medan andra längre ned i organisationen utför våldsdåden, så att Hedarv personligen bara har skattefusk på sig bedömer jag inte som helt osannolikt.
Jag är ingen jurist, men jag tror att Hedarv hade omfattats av RICO-lagar om det fanns sådana.
Citat:
Ursprungligen postat av
BorduriskOfficer
Kanske dags att ledarskiktet ställer sina platser till förfogande och låter ett gäng nya och fräscha ta över…? Nej ingen partiledare är oersättlig, vi lever i en demokrati, inte en kommunistdiktatur. Tobias Andersson, Bäckström, Stegrud, Weimers osv ger bra intryck, finns många som borde fram ännu mer.
Sist men inte minst måste SD-toppen komma ihåg att det är alla ideella krafter ute i kommunerna som bär upp partiet. Skiten där uppe sipprar ner till fotfolket. SD behöver en rejäl intern revolt.
Mitt råd till er inom SD som är vettiga är att ni snackar ihop er utan att partitoppen vet om det. Ni måste köra en enad front, för som enskilda individer kommer ni att bli plockade och uteslutna av medlemsutskottet en och en. SD har enorm vana av att kasta ut alla som hotar ledningen, och nu när ledningen är mer hotad än någonsin så kommer de att hugga på minsta lilla. Jag önsker er lycka till!