Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Jag har också sett alla dessa jämförelser med valrörelsena 2016 resp 2020, men vilken betydelse har de egentligen?
Kan de öht säga något om vem som kommer att vinna i november? Jag tror inte det. Till syvende och sist kommer förmodligen årets presidentval avgöras i domstol i likhet med valet 2000. Det är vad jag tror.
Hmm, för min del så är det alltid intressant med lite historik, visst varje val är unikt men tendenserna brukar vara likartade och både Biden och Hillary Clinton ledde "popular vote" från start till mål men fick ju olika utfall trots det.
Valet i november kommer som vanligt att avgöras av hur många soffliggare som kan aktiveras i "swingstates", jag tror att Trump kan mobilisera fler än Kamala Harris men det är ju vad jag tror, den 6 november har vi facit.