Det är föga meningsfullt att försöka svara på det ena kalkoninlägget efter det andra från ditt håll.
Att Aftonbladet redan kl 23.25 fick in tipset om att Olof Palme blivit skjuten diskuteras i det länkade inlägget av Sheerluck, som citerar ur Bengt Michaneks bok "Murvel 20 år på Aftonbladet".
(FB) Mordet på Olof Palme - 28 februari 1986
Du verkar heller inte begripa att trovärdigheten i en vittnesuppgift är avhängig både uppgiftslämnarens och uppgiftsmottagarens trovärdighet. Du målar upp en bild av Jan Länninge som inkompetent eller korrupt men utan att begripa att du då sågar trovärdigheten i allt denne gjort i utredningen, inklusive den här tidsuppgiften från Ingrid Zetterström.
Kalkontoppen nås i ditt inlägg när du påstår att Zetterströms tidsuppgift är trovärdig därför att hon kan knyta den till en särskild händelse, varvid du förklarar att händelsen ifråga är att hon tittar på klockan! Sådant här är ju guld, sådant man kan att garva åt i åratal framöver. Det blir inte mindre skojigt av att det av allt att döma sägs på fullt allvar.
Jag har också problem med Länninge, men bara i vissa avseenden och under vissa förhållanden. Från Zetterströms sida sägs ingenting om tiden för när Hans Johansson ropade på radion, annat än möjligen hennes inledande uppgift den 5/3 1986 om att klockan var "cirka 23.20". Även den uppgiften kan dock tänkas ha varit ord lagda i hennes mun, men om man accepterar den som hennes egen så betyder den ju att klockan lika gärna kan ha varit 23.18 som 23.22. Som sådan är den inte användbar för mordtidsanalysen, vilket jag hela tiden sagt.
Att Länninge omsider blir inkopplad beror helt enkelt på att han är "tidsmannen" i utredningen, som har stoppuret framme och provgår och provspringer, klockar och räknar på olika förlopp. I det gebitet kan man visserligen kritisera honom på en del punkter, men på det hela taget tycker jag ändå att han är en "normalpolis" som utför sitt arbete på ett för Stockholmspolisen normalt sätt.
I normalpolisens beteende ingår då att följa "partilinjen" (dvs de direktiv och önskemål som utgått från ledningen) och att man håller sig till vad "kårandan" föreskriver. Ibland får det till följd att man inte håller sig strikt till sanningen, utan att man tar ut svängarna lite – "för den goda sakens skull".
Att Länninge blir inkopplad på Zetterström och Solna Taxi i början av maj 1986 är heller inget förvånande, för då har man precis beslagtagit LAC-bandet (den 25/4 1986) och lagt på "tidsmannen" Länninge att ta fram utskrifter och i största allmänhet analysera innehållet. Det utgör i sin tur ett led i den motkampanj som ledningen satte igång mot Gösta Söderström, som redan då var ute och bullrade om att tiden för mordet blivit fel. Länninges implicita uppdrag är alltså att skaffa fram de uppgifter som behövs för att smälla Söderström på fingrarna och förhoppningsvis få tyst på det här om tiderna en gång för alla. Det vill säga: att försvara "partilinjen" att mordet begicks kl 23.21.
När Länninge första gången hör Zetterström (den 13/5 1986) så har hon redan fått höra att mordet begicks kl 23.21, och då är det ju inte så konstigt om hon vill vara Länninge till lags genom att bistå med falska minnesbilder som att "klockan slog precis om till 23.22" efter att ha manipulerats och fått ledande frågor om det.
Att först meddela vittnet vilken tid mordet begicks och sedan ställa frågorna om var tiden var när Hans Johansson ropade "tio sekunder efter mordet", det är ju likvärdigt med att visa bilder på den misstänkte som sedan ska identifieras, alltså rena Börje Wingren-metoder. Länninge är visserligen lite mer slipad än Wingren, men i grund och botten är det samma sak de håller på med.
För Länninges del handlar det om att "lägga tidspusslet" dvs se till att han masserar fram de uppgifter som behövs för att "bekräfta" den på förhand bestämda slutsatsen, att mordet begicks kl 23.21. Så alltihop rör sig i en cirkel, där Zetterström bara blir ett verktyg som ska bekräfta den slutsats som Länninge vet att han måste komma fram till – om han vill undvika Gösta Söderströms öde att falla i onåd med ledningen och därmed få se baksidan av det mynt vi kallar "kårandan".
Innan Länninge blev inkopplad har tidsfrågan inte haft någon särskild betydelse vad Zetterström och Solna Taxi beträffar. Ifall det vore sant som Länninge påstår i referatet, att Zetterström sett minutvisaren på klockan hoppa fram från 23.21 till 23.22 medan hon pratade med Hans Johansson på radion, ja då skulle hon väl ha sagt det redan vid första tipset den 5/3 1986 istället för att kalla det för "cirka 23.20". Det finns heller ingen dokumentation av tiden.
Trovärdigheten i Zetterströms tidsuppgift är lika med noll, precis som trovärdigheten i samtliga dina kalkonanalyser.
Den enda tidsuppgiften i "taximaterialet" som inte har trovärdighet noll, det är uppgiften från Stockholms Taxi om att de antecknat larmet kl 23.24 i loggboken. Den uppgiften sägs vara kollad internt på Stockholms Taxi, men Länninge verkar ju inte ha tagit sig för att åka dit och själv titta i loggboken, låt vara beslagta den eller ens ta en kopia på sidan ifråga.
Ändå tycker jag att den tidsuppgiften har tillräckligt hög trovärdighet för att vara värd att tröska igenom vilket jag gjorde i mitt förra inlägg. Resultatet blev att den sätter en högergräns för mordtiden, som i alla fall inte kan ha begåtts mycket senare än den officiella mordtiden. Vi talar om en halvminuts marginal till höger på sin höjd. Men det är ju ingen särskilt intressant slutsats eftersom ingen ändå hävdar att mordet begicks senare än 23.21.30.
Stockholms Taxis uppgifter ger däremot ingen vägledning om hur mycket tidigare än 23.21.30 som mordet kan tänkas ha begåtts. Kombinerar man den med Hans Johanssons egna uppgifter så kan man i viss mån få sådan vägledning, men den är mycket svag – inte minst beroende på att Hans Johansson är ett svagt vittne överlag, men även på att han helt uppenbart manipuleras och pressas av Länninge. Vid en rimlighetsbedömning framgår att tidsutdräkten varit större än Johansson uppfattat den, och detsamma kan ganska säkert sägas gälla för uppgifterna från Stockholms Taxi.
Det här gick jag igenom i förra inlägget och slutsatsen är att det inte finns något i det här materialet som hindrar att mordet kan ha begåtts ett par, tre minuter tidigare än den officiella tiden. Eftersom det är själva föremålet för studien så blir slutsatsen också att det här materialet inte är användbart för det syftet.
Allt jag sagt i de här två senaste inläggen är sedan länge genomgånget och "lagt till handlingarna", men jag har aldrig tidigare gjort en så detaljerad redovisning av saken här på forumet som jag nu tagit mig för med att göra. Det är också skälet till att jag överhuvudtaget skriver de här svaren på dina nonsensinlägg, nämligen så att andra läsare i tråden kan få "hela storyn" med alla detaljerna redovisade. Slutsatsen förblir naturligtvis densamma som tidigare, det är bara resonemangen bakom dem som nu lagts fram i minsta detalj.
Vid analysen av mordtiden har jag alltså inte tagit med "taxitiderna" i den sammanvägda tidsskattning som jag kallar för "det kollektiva tidsankaret". Tidigare hade jag bara tagit med "privata" tidsuppgifter från enskilda vittnen i ankaret, men på senare tid har jag även inlemmat SBC:s och LAC:s systemklockor.
I Länninge-materialet rörande LAC-bandet finns en del intressanta diskrepanser, som även Bröderna Poutiainen berörde i sin bok "Inuti labyrinten", men som de aldrig klargjorde innebörden av. Här handlar det emellertid om sekunder och inte minuter, men likväl är det intressant att diskrepanserna överhuvudtaget existerar. Det röjer att det finns en tredje tidskälla i LAC:s ände, utöver Fröken Ur-inspelningen på LAC-bandet och LAC:s egen systemklocka för ambulansbordet.
Även om jag själv heller aldrig tröskat den frågan i botten så tänker jag likväl att den kan fälla avgörandet mellan de två olika hypoteser som finns rörande den redan påvisade manipulationen av LAC-bandets Fröken Ur.
Den ena hypotesen var att manipulationen gjorts "ex post", alltså genom att i efterhand spela över Fröken Ur-kanalen på LAC-bandet. Den andra hypotesen kallade vi "ex ante", nämligen att man redan i förväg sett till att leda in en felaktig Fröken Ur-inspelning enkom till telefonlinjen som gick till LAC:s bandspelarbord. Min intuition säger mig att den tredje tidskällan kan fälla avgörandet till förmån för ex ante-hypotesen. Men som sagt är det bara intuition i nuläget, som måste tröskas igenom och artikuleras bättre innan det kan framkastas som resultat.