Citat:
Ursprungligen postat av
sagutyren
En stor invandring och en bristande integration har bidragit till utvecklingen med den grova gängkrmininaliteten i Sverige.
Vi har tagit hit många människor och de flesta är överens om att vi har misslyckats med integrationen säger Petra Lundh i SVTs 30 minuter..
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/rikspolischefen-om-gangvaldet-tagit-hit-manga-manniskor/
Vad anser ni om det hon säger? Kommer vänstern kräva hennes avgång?
Givetvis har hon rätt i detta. Att vi fortfarande tillåter t ex anhöriginvandring för kriminella är totalt sinnessjukt.
Sedan skulle jag politiskt kunna tycka att alla har en del av skulden i detta. Både nyliberaler som tror på totalt öppna gränser och att integrationen "löser sig bara man hittar ett jobb", men även vänstern som varit totalt livrädda för att ställa krav och totalt naiva inför att integrationen är svår att lösa för en person som inte är läskunnig och har växt upp i ett religiöst klansamhälle.
Hade varit intressant att se hur illa läget varit om man bara hade skrotat EBO, gjort SFI obligatoriskt, hållit en utbildning i svenska grundläggande värderingar och ställt krav på daglig verksamhet för socialbidrag. Även om vi hade tagit emot samma mängd människor så gissar jag att läget varit markant mycket bättre.
Så problemet är inte bara att vi har tagit emot fler än vad vi haft plan för, vi har även haft ett jävligt slarvigt mottagande.