Citat:
Ursprungligen postat av
Lurifax1337
Helt sjukt att detta vidriga förslag gick igenom…. Så ska man gå på Soc bara för att man blir av med jobbet och kanske hamnar mellan 2 jobb. Fan va förnedrande istället för att få en ersättning man skulle klara sig själv på mellan det gamla och nya. Sätt dit dom istället för dom misstänks för bidrags fusk… ska varenda jäkel bli straffad för att dom inte kommer ett bättre sätt än såhär???
Fast "klara sig själv"? Om du går på A-kassa så klarar du dig inte själv. Det är lika mycket andra människors ihopslitna pengar du lever på då... oftast högre belopp än försörjningsstödsnormen, dessutom (om det inte finns många barn i familjen, då kan en familj med försörjningsstöd få mer). Det där är en så konstig åsikt, att man "klarar sig själv" om man går på ett visst bidrag men inte om man går på ett annat bidrag. Det är precis som att det alltid måste finnas en grupp i botten som är sämst, och den gruppen tillhör inte jag, dom är bidragsparasiter men jag är en mycket finare bidragstagare..?
...och hur skulle du kunna stävja fusket, menar du? Det är stor konkurrens om tjänsterna i de flesta branscher. Du behöver bara skriva en tråkig, generell (samma till alla) eller slarvig ansökan, eller säga dumma saker på intervjun, ha smutsigt hår och olämpliga kläder etc., se sur ut etc. om du kommer så långt, för att slippa bli anställd. Eller ska tanten eller farbrorn från Arbetsförmedlingen följa med på intervjun? De har så många klienter per handläggare nu (har hört siffran 70), att de inte ens hinner kolla upp att de arbetssökande har sökt de jobben som de påstår i sin aktivitetsrapport. Det görs bara stickprovskontroller, så med lite tur kan du fylla i jobb som du inte har sökt varje månad i flera år, utan att söka ett enda jobb i verkligheten, utan att det upptäcks.