Citat:
Och åter igen var det NMP de utsattes för. Det är ju inte direkt första gången den gasen har dykt upp i mediebevakningen och diskussionen här. Den ska antingen inte alls förekomma i utrymmen där personalen inte bär skyddsutrustning, men läcker ständigt ändå ut dit, alternativt ska tillräcklig skyddsutrustning bäras vid arbeten i utrymmen där man måste räkna med att höga koncentrationer förekommer (dit räknas - åtminstone - ugnarna där katoderna tillverkas, se samma artikel). Men åter och åter igen exponeras arbetare för gasen och behöver föras till sjukhus. (Antingen rör det sig som inandning, absorption genom huden eller som i ett tidigare beskrivet fall i tråden utrusning av både litium och NMP i hans förmodligen oskyddade ansikte, i och med att kemiska brännskador blev följden.) De fyra (eller vad det nu är uppe i) dödsfallen är dock "oförklarliga", bedyrar t.o.m. vissa här i tråden, trots att både NMP - och dessutom för elva andra namngivna kemikalier som Northvolt rapporterat att de använder - kan orsaka både symptom och dödliga effekter med upp till 48 timmars fördröjning. (Se mina tidigare inlägg i tråden, ex.vis. detta.)
Lägg till detta att åtminstone två av de döda hade arbetat i katodavdelningen, där de giftiga ämnerna, bl.a. då NMP, framför allt förekommer, det sista passet innan de dog:
https://da.se/2024/07/larmet-fran-no...ste-ut-direkt/
Citat:
Inom loppet av sex månader har tre män plötsligt avlidit efter sina arbetspass på Northvolt. Polisen utreder nu om det finns en koppling mellan händelserna. Personer i arbetsmiljöorganisationen, som Dagens Arbete talat med, bekräftar att 19-åringen som avled i januari arbetade på katodavdelningen passet innan han avled. Den 59-åring som avled dog efter ett arbetspass då han bytte en pump där man tillverkar den giftiga slurryn till katoden
Observera att artikeln är drygt en månad gammal. Det fjärde dödsfallet skedde någon vecka senare, och betraktas som en orelaterad drunkningsolycka; pga. de fördröjda effekterna av NMP och 11 av 12 resterande namngivna kemikalier som jag beskrivit ovan behöver det dock inte alls vara orelaterat.
Men dödsfallen är fortfarande "oförklarliga" både enligt Sveriges inkompetenta och nonchalanta myndigheter, Northvolt AB och Northvolts springpojkar i denna tråd. "Kanske var det knark" har man t.o.m. helt skamlöst, och helt utan bevis eller ens indicier, hävt ur sig om de två män som passet innan de dog hade utfört arbeten på katodavdelningen.
Notera också att man har försökt hävda, både från Northvolts sida och från vissa i tråden, att NMP är en gas som på sin höjd kan ge subakuta skador efter långvarig exponering. Tyvärr hade ambulanspersonalen väl inte fått kännedom om det, som uppenbarligen förde dessa fyra personer akut till sjukhus efter NMP-exponering helt i onödan.
__________________
Senast redigerad av Tjackmoster 2024-08-30 kl. 22:20.
Senast redigerad av Tjackmoster 2024-08-30 kl. 22:20.