Citat:
Ursprungligen postat av
Diskmaskinsmedel
Hon är ju helt borta från företaget av vad som framgått, i alla fall i Skellefteå.
Ska man vara seriös så är detta gällande anställda som utsätts för gifter eller något, det gäller alltså de som går klädda i skyddskläder liknande hazmat-suits, vad det är för något kanske någon annan införstådd i kan förklara? De har ju slussar där saker inte får kontamineras.
läste igenom artikeln och såg ingenting om nå hazmat, läste en till artikel för att forska i det, och det enda jag ser är att nån haft skyddskläder från topp till tå.
det är städare det handlar om, de brukar ha någon form av skyddskläder.
Det stod däremot att det gjorts tidigare utredningar och inte kunnat hitta någonting som gick att anmäla till arbetsmiljöverketbeller vad det nu va.
Matti Kataja, chef för kommunikation och samhällskontakter i Norden på Northvolt, svarar via mejl till Norran.
"Polisen har utrett dessa fall separat och i de avslutade ärendena avskrivit koppling till arbetet. Efter Norrans publiceringar förstår vi nu att de utreder fallen än en gång, förhoppningsvis för att få ett slut på spekulationerna, vilket vi självklart välkomnar och kommer bidra till på alla sätt", uppger han i mejlet.
är en ganska lång artikel.