Citat:
Ursprungligen postat av
KoyaanisQatsii
Gärna lekfull, nyfiken och intellektuell innekatt. Helst en kattunge eller max 1-2 år gammal.
En intellektuell katt? Menar du intelligent? Har hört att honkatter är smartare men ibland lite tjurigare medan hanarna är lite trögare men gosigare - stämmer in på människor också

Köp helst inte en ren bondkatt för de är ofta lite för aktiva för att leva helt inomhus.
Renrasiga katter har ofta nedärvda hälsoproblem och kostar numera jättemycket.
Det finns många ragdoll-blandningar att köpa på Blocket m.m. och jag tror att en sån kan fungera bra för dig. Se till att du får träffa katt-föräldrarna för många påstår att kattungarna har raskatt i sig men det vill man isf verifiera.
Generellt sett säger man att ljusa, långhåriga, kortbenta katter är lugnare än mörka, korthåriga och långbenta katter. Finns dock en salig blandning däremellan! De flesta kattungar är nog rätt nyfikna och lekfulla oavsett gener.
Försök hitta någon som vaccinerar katten innan köpet för därigenom vet du att en veterinär träffat katten. Jag betalade några tusen för min ragdoll-blandning men då var den vaccinerad två ggr, besiktigad med protokoll, chippad och avmaskad - och dessa saker kostar ändå pengar om man ska göra dem själv sen.
Jag besökte katten två gånger innan köpet dessutom.