Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Vad intressant. När hände detta och kan jag läsa om det någonstans?
För det är precis så här det är.
Det behöver inte alls vara så, men journalister vågar inte chansa om de visar sig att de har fel, vilket också kan hända. Därför undersöks sådana här fall ytterst sällan av journalister med följden att soc kommer undan viktig journalistisk granskning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Börjar man rota i skälen till LVU så skiljer de sig starkt från vad föräldrarna upplevt och säger.
Skälen till LVU är som regel kraftigt vinklade och för att se hur detta går till behöver man tillgång till råmaterialet som utredningen har sitt ursprung ur. Föräldrarnas syn på saken dubbelkollas sällan med soc, utan de dokumenterar precis som de själva vill i sina journaler. Om full transparens skulle råda skulle inte lika många barn omhändertas, eftersom domstolarna inte granskar det soc påstår och vad de gjort för "bedömningar" som är rena rama känsloyttringarna och egentligen inte bevis för någonting som skulle tyda på ett bristande föräldraskap.
Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Jag upprepar: om föräldrarna förstått varför barnen omhändertagits så hade de inte behövt omhändertas.
Det är många föräldrar som inte förstår varför barnet omhändertagits, eftersom det i många fall gjorts med känslor som grund, som inte får ifrågasättas. Domstolen ifrågasätter inte socialtjänstens uppgifter ens.
Citat:
Ursprungligen postat av
Headbanging
Vilket betyder att föräldrarna gjort sitt bästa men inte klarar av att ta hand om sina barn.
Vilket är en godtycklig tolkning från socialsekreterarna som inte kan särskilt mycket vare sig om barn eller juridik.