Jag påminner om vad som framkom i ett tidigt skede av denna utredning
Ur Expressen
Citat:
Poliserna höll kvar mannen i 45-årsåldern på platsen i väntan på förstärkning. Senare fattade polisen misstankar om att den envarsgripne mannen blivit utsatt för brott.
– Man har upprättat en anmälan om misshandel och stöld med den här mannen i 45-årsåldern som målsägande, säger Jens Andersson.
– Sen kan det så klart tillkomma fler anmälningar. Men just nu har vi ingen misstänkt eller någon annan uppskriven i det här ärendet.
Det var alltså polisen som fattade misstanke om att det var Lamotte som var den brottsutsatte.
Det var alltså polisen som upprättade en anmälan om misshandel och stöld. Något polisen är skyldig att göra när de misstänker att ett brott som faller under allmänt åtal har begåtts.
Lamotte behövde alltså inte ens själv göra anmälan.
Att något brott skulle ha begåtts emot terror-koffe trodde polisen aldrig, och han, terror-koffe, gjorde inte någon anmälan förrän senare på kvällen, när han förstod att polisen upprättat en anmälan där Lamotte var den brottsutsatte.
Snopet för terror-koffe.