Citat:
Ursprungligen postat av
fredag2010
Lamotte skriver om detta på Instagram:
https://www.instagram.com/p/C_GLcdgt9Wp/
Jag höll min telefon i ett krampaktigt grepp med båda händerna för att inte bli av med den. Då kommer flera personer iklädda palestinasjalar och börjar slå och sparka mot mig. De är så många så jag har inte någon chans alls, men det enda jag tänker på är att inte släppa min telefon. Så högt jag kan skriker jag om hjälp i hopp om att någon polis skall komma till undsättning.
Någon drar ner mitt huvud och knäar mig hårt. Någon slår eller sparkar mig i revbenen medan Kristofer Lundberg håller fast mig. Till slut klarar jag inte av att stå upp längre och blir nedslagen till marken. Där fortsätter de slå, sparka och strypa mig medan de trycker mitt huvud mot marken.
Då kommer polisen äntligen till platsen. Först håller de fast mig, då de inte ännu vet vad som hänt. Men när polisen förstår att det är jag som blivit misshandlad hjälper de mig från platsen. Sen håller de ett målsägandeförhör med mig och nu är Kristofer Lundberg, ledaren för Vänsterpartiet i Angered, och hans kamrater misstänkta för misshandel och stöld.
Detta kommenteras bland annat av den välkände Huddingepolisen Reine Berglund:Än en gång. Människor som pratar sig varma om allas lika värde och gärna ska lösa allt med handhjärtan. När det väl kommer till kritan så innefattar det bara alla som tycker likadant som en själv, andra är det okej att gå på både i ord och fysiskt. Så jävla illa.
Hatet kommer alltid från vänster.
Tyvärr ju polisen helt handikappad när det kommer till dessa terrorister. Skäms man inte som polis. Dessa människor attackera ju folk vartenda gång och dom bryr sig inte att polisen är där.
Hade jag varit polis så hade jag tagit det som en förolämpning att dessa inte respektera lagar och ordning.
Spelar ingen roll om polisen är partisk för Hamas för allt tyder ju på det men har dom egen respekt undrar jag?
Jag läser en intervju om Kristofer Lundberg, han pratar om allas lika värde men uppenbarligen så har ju inte alla lika värde när han attackera alla som vill ställa frågor till honom.
Han kallar alla som är emot Hamas för sionister. Så uppenbarligen så har bara folk som tycker som han, lika värde.