Citat:
Ursprungligen postat av
Lostinflashback
Vilka är egentligen det tryggare områdena vi har i Stockholm?
Täby, Danderyd absolut - men deras förbindelser är rätt dåliga.
Hur är det egentligen i Bergshamra och Liljeholmen, är det tryggt nog att ha sina barn i en skola där?
Låt oss säga att man man Max vill ha 15-20 min till city med tuben. 30 min till Östermalmstorg. Har en budget på 7M och man har en familj på 2 vuxna och två barn.
Vart fan ska man bo?
Varför 15 minuter? Du flyttar inte till en småstad liksom. Köp en etta i ett 1800-talshus innanför tullarna och bygg loft på höjden om du ska vara sån.
15 minuter
pendeltåg. Då är du i Sundbyberg på typ 5, centralt där finns ok skolor och lägenheter i fina gamla hus. Duvbo är också ok att bo i men 7 mille räcker inte. Delar av Järfälla är bra, men då måste du ta buss från Barkarby eller Jakobsberg till dessa områden. Sen når du Solna och Sollentuna där det finns bra områden. Råsunda är ganska fint med gångavstånd, men er budget ...njae. Sollentuna, ni kan nog få ett radhus i ett ok område, men då måste ni ta buss från pendeln. Huddinge, ja vill man bo söder om stan funkar det åt det hållet, men samma där ni måste ta buss för att nå ok område som Stuvsta eller liknande. Ekerön kan ni fundera på. Jävlig trafik men finns även färja delar av året och det finns bra skolor. Bromma har ni tyvärr inte råd med.