Citat:
Ursprungligen postat av
FBerntsson
Jag tror att batterier kan vara en bra backup för en villa eller ett fritidshus. Särskilt om det subventioneras av korkade politiker. Syftet är att göra sig oberoende av problem som uppstär på grund av att politikerna misssköter elnätet.
I stora delar av världen är debn vanligt att elen kopplas bort ett par timmar då och då. Det kommer att bli så här hemma också. Särskilt om (MP) åter får inflytande efter nästa val. Då kan battieriback up rädda skylskåpet och erbjuda belysning åtminstone.
Tror inte på något annat egentligen. De större förbrukarna gör av med för mycket för att batterier skall vara rimligt.
Är det någon här som räknat lite översiktligt på vad som krävs. Misstänker att de flesta som har svarat mig använder propagandasiffror.
Låt mig ta ett exempel.
450 000 bilbatterier tar 2 timmar att ladda, om all installerad vindkrafteffekt i Sverige laddar dom. Dom batterierna kan också föra ut ström på nätet när det är vindstilla. Jag tycker 450 000 bilbatterier låter mycket men inte orimligt mycket för en såpass stor industri att installera. Jag tror vindkraftverken tillsammans i Sverige skulle klara det på några kanske 10 år. Nu är ju 2 timmar inte så länge men å andra sidan går aldrig alla vindkraftverk i hela landet för fullt samtidigt. Det är inte heller helt vindstilla i hela landet samtidigt. Det finns också både baskraft och reglerbar kraft i nätet varje sekund. En sån kapacitet skulle räcka ganska långt. Det skulle täcka de allra flesta timmarna på året.
Jag blir inte så besviken om elen kopplas ifrån ett par timmar då och då. Jag tycker inte att det är en självklarhet att många miljarder människor och industrier till dom, ska kunna ta ut så mycket el de önskar för en ganska blygsam betalning dessutom. Det är klart att systemen stressas.
Källor: Fortum "Elbilarnas batterier rymmer i dagsläget mellan 40-95 kWh. Samtidigt som olika elbilar ladda olika snabbt. En normalladdning idag uppgår till cirka 22 kW i effekt. "
Energimyndigheten "Den totala installerade effekten uppgick till 10 GW år 2020"
Bixia "Närmare 130 000 av dessa var rena elbilar, och utgör därmed 1,8 procent av Sveriges hela bilbestånd"