Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Det är minst sagt spännande hur dina påståenden och krav förändras varje gång du blir motbevisad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Först döms socialsekreterare aldrig, oförmögen som du är att googla själv så gör vi jobbet åt dig och hittar källor för raka motsatsen. Såklart hittar du på något nytt löjligt krav, blir motbevisad igen varpå du ytterligare en gång ändrar kravet.
Men snälla nån, är du inte heller läskunnig?
De artiklar som länkats handlar om helt andra saker:
1. Fel barn omhändertogs vid ett LVU.
2. En missbrukare fick längre tvångsvård än nödvändigt.
Inget av detta har att göra med föräldrar som behandlats felaktigt av socialtjänsten att göra. Det åker socialsekreterarna i princip inte dit för oavsett hur mycket de far med osanning och manipulerar i sina utredningar.
Det handlar om helt andra fall och inte om lögner i LVU-utredningar. När socialsekreterare faktiskt döms handlar det om att barn farit illa pga att de misskött sitt uppdrag. Om föräldrar behandlas felaktigt och det ljugs i utredningar ses det mellan fingrarna med.
Frågeställning: Har en socialsekreterare någonsin dömts för att tvångsvård enligt LVU pågått längre än nödvändigt? Och hur kan det komma sig att man gör skillnad på synen på barn, föräldrar och missbrukare när socialsekreterare faktiskt gör fel i myndighetsutövningen som orsakar skador på människor?
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Och ÄNDÅ frågar du dig varför ingen orkar bemöta din kritik och varför ingen lyssnar på dig. Du är en otroligt jobbig person, som har bestämt dig för utfallet av en teori innan du ens undersökt den.
Jag är kanske jobbig för att ni soc-fans är helt svarslösa. NI har inga svar på min kritik, eftersom ni innerst inne vet att jag har rätt och ni har fel. Annars hade ni bemött mina argument sakligt utan att ta till personangrepp.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
När du motbevisas fortsätter du påstå att du har rätt, ytterligare en gång utan att framföra några nya bevis för dina påståenden. Dvs du ger dig själv clownstämpeln. Skyll dig själv.
Motbevisas? hur då? Det är ingen av er som ens svarar på mina påståenden, utan kommer med personangrepp istället som svar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Du måste ju lida av vanföreställningar och demens?
Nä det är nog ni soc-fans som lider av det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
I stycket ovanför hotar du med Socs vanvård för att i nästa stycke förneka att du skulle påstått något sådant?
Om nu soc inte vanvårdar barn och är så goda och snälla som ni soc-fans hävdar så skulle ni väl utan att protestera lämna över era egna barn till dem?
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Kan informera att alla aktiva deltagare i denna tråd märkt dina hot mot vajervevaren och att du insinuerar att placerade barn tar sina liv.
Snälla nån, hur har jag hotat vajervevaren? Jag vet inte ens vem det är. Vad har du nu rökt? Du verkar vara helt förvirrad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Först försvarar du pedofiler, sen försvarar du barnamördare och nu har du uppgraderat det hela till att ta folks barn utan skäl för att dom ska ta sitt liv under socialens vård.
Fantastisk människosyn. Inte alls hämndlysten.
Inget av detta har jag gjort. Det enda jag försvarat är demokratin och rättssäkerheten som är totalt obefintlig när det gäller socialtjänstens utredningar. Många experter inom området håller med mig om detta, men nästan ingen politiker vågar ta i frågan.