Citat:
Ursprungligen postat av
Kratatch
Oroa dig inte, Donbas kommer att återgå till Ukrainska händer snart nog. Och då lär man göra ljupgående utredningar om krigsbrott i området som Ryssar har behått.
Inte mig emot med det sistnämnda. Om Putin skulle komma till Haag under rättssäkra förhållanden så gör det heller inte mig något, det skulle vara första gången en stormaktsledare blev dömd för sina gärningar. (även om det mesta har fördelar och nackdelar).
Men om Donbass återgår till ukrainska händer finns extrem risk för ukrainska krigsbrott:
1) Östeuropa har en rik tradition av progromer och massakrar.
2) Det finns en del som tyder på ryska systematiska övergrepp, t ex i Bucha. Det ökar risken för hämnd.
3) Ukraina har inte full kontroll över sina förband. De har nationalistbataljoner a la Azov/Kraken/Aidar, som bara nominellt är underställt Kievs centralkommando.
4) Dessa nationalistbataljoner har en hatisk ideologi, kombinerat med etnisk nationalism. Det bredare samhället är tolerant. Landsfadern Bandera var själv delaktig i massakrer.
5) Titta på de värsta idioterna i den här tråden och hur de frossar i våldsfantasier (de flesta är nu bannade, men kolla mars-maj 2022). Om stämningen är upppiskad här, tänk då hur den är vid fronten.
6) Du har kanske sett de dussintals videos på tejpade civila som blir offentligt slagna :
https://www.youtube.com/watch?v=TVz-kScY58Q . Är det så svårt att tänka sig att det blir taget ett steg längre?
7) Odessa-massakern. (
https://www.youtube.com/watch?v=IwZApPCFXIc ) ( 1 h 16 minuter in ungefär)
8) En tendens att dehumanisera ryssar och heja på russofobi i globala sociala medier. Jag har aldrig i mitt 40-åriga liv sett rasism så legitimerad. Och då menar jag inte rasism som i "stolt över sitt land och kritisk till invandringspolitiken". Jag menar tvättäkta, glödande, rashat, även från ledarfigurer.
https://x.com/ivan_8848/status/1743318697568088216?s=20
9) Ett hårt kontrollerat medieklimat i Ukraina. Där finns ingen "ukrainsk Patrick Lancaster" som på motsvarande sätt går runt nu i de nyligen befriade områdena runt Kharkov och undersöker vad som händer där.
(ej med förra gången): Krig har alltid risk för omfattande övergrepp. Denna tråden förbjuder exempel från mig med andra konflikter så ni får gissa själv vad jag menar.