Citat:
Ursprungligen postat av
vemedinma
Felaktigt kfm sa att det INTE fanns några betalningsanmärkningar registrerade..och all ställde sig frågande hur det kunde stå så då
Stämmer. Jag mindes fel.Det fanns i ett registerutdrag som jag tyckte ser ut som de offentliga uppgifter man kan få från Skatteverket anonymt . Kan vara fel. Tidigare stod det "REX-uppgifter" finns på dessa, inte betalningsanmärkning. Man kan ringa Skatteverket anonymt och få ut uppgifter från tidigare års deklaration.
Man kan visst ringa Kronofogdemyndigheten och fråga om någon har betalningsanmärkningar. Det har jag själv gjort och det var mycket detaljerade uppgifter man fick. Dessutom är man anonym.
Varför man kunde ha betalningsanmärkningar utan att det fanns där, det har vi inte fått svar på. Men vi vet att de existerar. Om jag får spekulera kan det vara så att man inte ansökt om indrivning eftersom det gäller en person utan utmätningsbara tillgångar. Det kostar ju pengar att driva in skulder, både hos inkasso och Kronofogdemyndigheten.
Om man tar kreditupplysning på någon via företag är man inte längre anonym för personen man frågar om. Det postas info hem om vem som frågat och vad de fått reda på.