Citat:
Ursprungligen postat av
Psykbryt76
Vad är det som säger att den var ämnad att träffa barnsjukhuset?
Bellingcat, som använder sig av open source intelligence, alltså öppna källor för information, så att du jag eller någon annan kan granska också, har en bra genomgång av det här:
https://twitter.com/bellingcat/status/1810692857415573668
(Eventuellt behöver man vara inloggad på Twitter för att läsa).
I korta drag. Ryssarna ha skickat en Kh-101 missil. Den har gott skydd mot elektronisk krigföring och en träffsäkerhet som är inom 10 meter. Det finns både bilder på missilen innan den slår ner, det finns också exakta bilder på vrakrester efter missilen, så NOLL tveksamhet. Det finns heller inga militära mål i närheten. Ryssarna har skickat den med flit mot ett barnsjukhus. Det finns inga som helst tvivel om det.
Varför?
För att det är deras strategi. De bombar medvetet sjukhus med flit.
Varför gör de det då?
Jo för att de har insett att de kan aldrig vinna kriget i Ukraina. Det ryssarna tycker är "näst bäst" då det är att förstöra så mycket civil infrastruktur som möjligt, i det ingår sjukhus, kraftverk, elstationer, fabriker. Samtliga är naturligtvis krigsbrott, Putin står på listan över önskade personer till krigsdomstolen i Haag (och han kan därför inte resa vart som helst, i många länder blir han kort och gott lagförd och satt i häkte ögonblickligen när han landat).
Man ska veta att. Det här är inget nytt. Ryssarna gjorde samma sak i Syrien. Och man har aktivt bombat sjukhus i Ukraina sedan den fullskaliga invasionen.
Och bara senaste veckan har tre sjukhus bombats med flit av ryssarna.
Det här kan vara bra att känna till, om ryssen skulle få för sig att invadera...ja det som ligger närmast till hands och i turordning är väl ungefär moldavien, estland, lettland, litauen, gotland.
Vi behöver skicka mycket mer stöd till Ukraina nu, omedelbart. Annars riskerar vi att dras in i skiten.